SEKCIA: Zdravie

Bývalé vedenie VšPZ schválilo závierku veľmi skoro, aby vykázalo zisk

V otvorených otázkach audítor upozorňoval na potrebu vyrovnať zostatok účtu, na ktorom bolo evidované poistné – oprava migrácie vo výške 33,08 milióna eur.,aktualizované 

Vernostné systémy v lekárňach sa majú zakázať, presadzuje ministerstvo

Legislatívny návrh by podľa Lidinskej mal obsahovať aj iné zmeny, po ktorých volá i lekárnická komora, napríklad v oblasti otázky odbornosti.

Union ZP chce ostať na trhu, poistencom odkázala, aby sa neobávali

Vláda minulý týždeň odsúhlasila zámer zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia namiesto pluralitného, teda vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne. ,aktualizované 

Nová predsedníčka M. Pažinková sa ujala funkcie v ÚDZS

Ambíciou novej Moniky Pažinkovej je, aby bol úrad dôveryhodnou a rešpektovanou inštitúciou pre občanov, pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti aj zdravotné poisťovne.

Doplatky vzrástli u vyše 1200 liekov, u niektorých aj o desiatky eur

Doplatky vzrástli u 1239 liekov a poklesli u 432 liekov. Pri viacerých liekoch síce klesla cena, ale znížila sa aj úhrada zdravotných poisťovní, pacient tak tento krok nepocíti.

Napádanie zákona o mzdách lekárov by podľa LOZ narušilo sociálny zmier

LOZ avizovalo možné podania na inšpektoráty práce pre podozrenie z nedodržiavania Zákonníka práce v nemocniciach združených v ANS.

Zmluva medzi UNLP a LF UPJŠ sa skončila, budúcnosť medikov je neistá

Dekan LF Leonard Siegfried dnes pred novinármi vyhlásil, že UPJŠ sa rozhodla po porade prednostov nepodpísať návrh zmluvy, ktorý predložila UNLP.,aktualizované 

Nemocnice hlásia nedostatok krvi, prosia o urgentnú pomoc

Krv môže darovať zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, nesmie však prísť nalačno a mal by vypiť aspoň pol litra tekutín.

Európska federácia sestier podporuje požiadavky slovenských sestier

EFN vyzýva Ústavný súd SR, aby na základe podnetu Generálnej prokuratúry rozhodol, či je zákon o mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek v súlade s Ústavou SR i medzinárodným právom.

Pozor na kliešte pri návšteve prírody, prenášajú boreliózu

Najlepšou prevenciou pri voľnom pohybe v prírode je preto vhodný odev, obuv a používanie repelentov. Po návrate z prírody je potrebné dôkladne si prehliadnuť celé telo vrátane vlasovej časti.

Pohlavnú chorobu LGV zatiaľ na Slovensku nezaznamenali

Ochorenie sa vyskytuje hlavne v Afrike, Ázii, Karibiku a Južnej Amerike. U mužov je výskyt ochorenia častejší ako u žien.

RNDr. STANEKOVÁ: AIDS sa netýka len homosexuálov a prostitútok

Pri diagnostikovaní jednej z najzákernejších chorôb 21.storočia sa denne stretáva so smutnými osudmi ľudí, ktorým sa od základov mení ich život.

Počet hlásených pohlavných chorôb klesá

Najviac pacientov so syfilisom bolo v minulom roku v Košickom a Bratislavskom kraji. Najvyšší výskyt kvapavky bol zase v Nitrianskom kraji. Pohlavné choroby sa týkali najmä slobodných.

V Bratislave zomrel urológ Vladimír Zvara

Profesor Zvara zaistil slovenskej urológii uznanie a medzinárodné renomé. Prednášal v zahraničí, bol čestným členom Európskej urologickej spoločnosti.

Nemocnice zaevidovali vyše 60 prípadov hnačiek vyvolaných klostrídiami

Agresívne baktérie klostrídie predstavujú čoraz väčší problém aj pre českých zdravotníkov. Počet pacientov, ktorí zomierajú na takmer nevyliečiteľné hnačky, sa zvyšuje.

Jedna zdravotná poisťovňa by mohla fungovať od roku 2014

Je to politické rozhodnutie vlády SR, v praxi to znamená, že mali by z trhu odísť súkromné zdravotné poisťovne, informoval premiér.,aktualizované 

Štát podľa Ivana Uhliarika zaplatí za jednu poisťovňu príliš veľa

Podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný je presvedčený, že vláda so zámerom jednej poisťovne ľudí zabáva.,aktualizované 

Poslanci sprísnili dohľad nad humánnymi liekmi

Novelou zákona sa sprísňujú požiadavky pre všetky subjekty zaobchádzajúce s humánnymi liekmi, najmä pre držiteľov ich registrácie.

I. Matovič: Ak by R. Fico zakázal ZP zisk, ich hodnota by bola nula

Dnes zrazu hovoria, že poisťovne treba rýchlo vyvlastniť alebo zaplatiť im odškodné za to, že sa vzdajú podnikania na Slovensku, tvrdí Igor Matovič.

Vláda odsúhlasila zámer vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne

Pre vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne existuje na Slovensku niekoľko legislatívnych možností. Ide o dohodu o správe nad súkromnými poisťovňami, dohodu o ich odkúpení alebo vyvlastnenie.,aktualizované