Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Žilinský kraj

Amfiteáter vo Východnej ožije celoslovenskými ovčiarskymi slávnosťami

Ilustračné foto. Foto: TASR/Dušan Hein

Súčasťou podujatia je divácky atraktívny 15. ročník Majstrovstiev Slovenska v ťahaní syrovej nite.

Východná 9. júna (TASR) - Ukážky výroby syra, bryndze, strihania oviec i spracovania vlny uvidia v nedeľu návštevníci celoslovenských ovčiarskych slávností Ovenálie 2024 v amfiteátri vo Východnej. TASR o tom informoval Slavomír Reľovský zo Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

Súčasťou podujatia je divácky atraktívny 15. ročník Majstrovstiev Slovenska v ťahaní syrovej nite. "Aktuálny rekord drží Janka Mäsiarová, ktorej sa v roku 2018 podarilo z jedného kilogramu syreniny vytiahnuť niť s dĺžkou 196,5 metra. Do súťaže je prihlásená aj tento rok a určite je najvážnejšou adeptkou na víťazstvo," uviedol Reľovský.

Podujatie otvoria o 10.00 h, ale už polhodinu predtým sa o atmosféru v amfiteátri začnú starať folklórne súbory. "Nebude chýbať súťaž v kvalite ovčieho a kozieho syra o Majstra syrára. Bude sa takisto súťažiť o najkrajšiu syrovú tortu a vo varení guláša z ovčieho mäsa," avizoval Reľovský.

Pre priaznivcov jahňacieho, ovčieho a baranieho mäsa je pripravená ovčiarska tombola, kde je hlavnou cenou jahňacina na celý rok. Podujatie organizuje Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku, koná sa pod záštitou ministerstva pôdohospodárstva a štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Spoluorganizátorom je obec Východná.