< sekcia Žilinský kraj

Hudobníci z piatich krajín sa predstavia na festivale v Dolnom Kubíne

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Podujatie sa koná každé dva roky. Podľa primátora Jána Prílepka sa hudba v Dolnom Kubíne stala fenoménom.

Dolný Kubín 14. mája (TASR) – Interpretačnou súťažou s názvom Klavírna Orava Kláry Havlíkovej sa v utorok dopoludnia začal ďalší ročník medzinárodného Hudobného festivalu Ivana Ballu v Dolnom Kubíne. Počas štyroch dní, od utorka do piatka 17. mája, sa v rámci podujatia predstaví stovka účastníkov z piatich európskych krajín.

Riaditeľ tamojšej Základnej umeleckej školy I. Ballu Roman Ďaďo priblížil, že súčasťou utorňajšieho programu festivalu je aj večerný komorný koncert, na ktorom vystúpia ich úspešní žiaci reprezentujúci ZUŠ na celoslovenských súťažiach.

Festival prinesie aj súťaž Mladí gitaristi, ktorá sa začne v stredu 15. mája. „V rámci stredajšieho programu je tiež pripravený komorný koncert v evanjelickom kostole, na ktorom bude účinkovať krakovský kvartet," prezradil Ďaďo.

Podujatie sa koná každé dva roky. Podľa primátora Jána Prílepka sa hudba v Dolnom Kubíne stala fenoménom, ktorý už neodmysliteľne patrí k mestu. „Je preto pre mňa veľkým potešením, že sa u nás uskutoční ďalší ročník skvelej medzinárodnej súťaže, ktorá objavuje mladé talenty v hre na klavíri a gitare. Súťažiacim prajem, aby im hodiny nácvikov, odriekania a driny priniesli želané ovocie," povedal.

Hudobný festival nesie meno slovenského hudobného kritika a rodáka z Dolného Kubína I. Ballu. Poslaním podujatia je kultivovanie vzťahu k hudbe a zvlášť k interpretačnému umeniu aj prostredníctvom popredných osobností hudby. Hlavne u detí a mládeže podporiť prehĺbenie poznania histórie Slovenska prostredníctvom hudby a dostať do ich povedomia osobnosti hudobného umenia. Záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Dolný Kubín. Hlavným usporiadateľom je ZUŠ I. Ballu.