< sekcia Žilinský kraj

Feministický festival v Liptovskom Mikuláši potrvá štyri dni

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

ArtWife je multižánrový festival, ktorého cieľom je nabúrať, kritizovať a spochybňovať genderové stereotypy z feministickej perspektívy.

Liptovský Mikuláš 2. mája (TASR) – Vernisážou výstavy umeleckej tvorby slovenskej výtvarníčky Lucie Dovičákovej sa vo štvrtok v Liptovskom Mikuláši začal štvordňový feministický festival ArtWife. V kultúrnom centre Diera do sveta sa tento týždeň okrem domácich hostí predstavia umelkyne, hudobníčky, divadelníčky a ďalšie osobnosti z Nórska, Poľska a Českej republiky.

Róbert Repka z kultúrneho centra priblížil, že témou tohtoročného ArtWife sú telá. „Jedným z headlinerov je nórsko-česká skupina T.I.T.S. s audiovizuálnym pohybovým predstavením Forced Beauty. Predstavenie je o ľudskej túžbe ovládať jeden druhého, o fascinácii násilím a zvláštnostiach empatie,“ povedal.

Hlavným hudobným menom festivalu je poľská performerka a DIY punková producentka SIKSA. Poľskú scénu bude reprezentovať aj experimentálne a avantgardné folkové trio SUTARI, ktoré sa predstaví v miestnej synagóge. „Publikum sa tiež môže tešiť na vizuálno-pohybovú performance od Martina Talagu, ktorá minulý rok získala ocenenia Tanečná inscenácia roka a zároveň Objav roka na Českej tanečnej platforme v Prahe,“ dodal Repka.

Súčasťou programu festivalu budú i diskusie, workshopy, prednášky či koncerty.

ArtWife je multižánrový festival, ktorého cieľom je nabúrať, kritizovať a spochybňovať genderové stereotypy z feministickej perspektívy. Zároveň prezentuje súčasné umelkyne a umelcov, ktorých prax je zameraná na tieto témy. Ambíciou podujatia je vzdelávať, kultivovať a scitlivovať publikum v otázkach a témach, ktoré sa v lokálnom kontexte javia ako radikálne či kontroverzné. Podujatie potrvá do nedele 5. mája.