Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Žilinský kraj

Mesto Martin si pripomína 740. výročie prvej písomnej zmienky

Na snímke výhľad na mesto Martin z lyžiarskeho strediska Winter Park Martinky na Martinských holiach. Foto: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Spomínané tridsaťročné jubileum si na piatkovom slávnostnom zasadnutí pripomenie Rada národnej kultúry.

Martin 14. júna (TASR) - Tri historické okamihy si pripomenú v závere tohto týždňa v metropole Turca. Trojdňový program spájajúci históriu, kultúru, literatúru, hudbu či folklór je nielen oslavou 740. výročia prvej písomnej zmienky o meste Martin, ale aj 30. výročia uzákonenia Martina ako centra národnej kultúry Slovákov. Štyridsaťročné jubileum zároveň oslávia Turčianske slávnosti folklóru. Informoval o tom Miroslav Hamar z kancelárie primátora mesta.

Dni mesta Martin majú podľa jeho slov atraktívnou formou pripomenúť širšej domácej i medzinárodnej verejnosti, že Martin bol od šesťdesiatych rokov 19. storočia do roku 1918 prirodzeným, hoci administratívnou cestou neschváleným, hlavným mestom Slovenska. "Jedinečné zásluhy metropoly Turca na poli kladenia trvalých základov a postupného všestranného rozvoja domácej kultúry, umenia, vedy, vzdelávania, školstva a osvety boli pred 30 rokmi premietnuté do zákona o Martine ako centre národnej kultúry Slovákov," pripomenul Hamar.

Práve spomínané tridsaťročné jubileum si na piatkovom slávnostnom zasadnutí pripomenie Rada národnej kultúry. Ešte predtým je na Divadelnom námestí pripravený Festival kreativity pre deti i dospelých. Sobotňajší (15. 6.) program sa začne o 10.00 h Stredovekým dňom v Hviezdoslavovom parku. O 13.00 h je plánovaný historický sprievod mestom s jazdcami na koňoch, ktorý potom odštartuje pestrú paletu tanečných a hudobných vystúpení na Divadelnom námestí.

Záverečný deň osláv bude patriť folklóru. V Múzeu slovenskej dediny sa uskutoční 40. ročník Turčianskych slávností folklóru. Popri detských folklórnych súboroch vystúpia aj hosťujúce kolektívy zo zahraničných partnerských miest a hlavným hosťom slávností bude Folklórny súbor Marína zo Zvolena.