< sekcia Žilinský kraj

Priotrávenie pracovníkov papierní spôsobilo zlyhanie ľudského faktora

Mondi SCP Foto: TASR

Medzi prijatými opatreniami dominuje prísna koordinácia manipulácie s týmito ventilmi iba za predpokladu dôslednej prevencie.

Ružomberok 23. októbra (TASR) – Incident, pri ktorom sa 3. októbra priotrávili výparmi sírovodíka dvaja pracovníci počas testovania novovybudovanej technológie v ružomberskom celulózo-papierenskom podniku, zapríčinilo zlyhanie ľudského faktora.

TASR to potvrdil prezident spoločnosti Mondi SCP Ružomberok Roman Senecký.

„Jeden manipuloval neoprávnene s manuálnym ventilom, ktorým vypustil určitú časť zapáchajúcich látok a vystavil sa ich pôsobeniu. Druhý pracovník sa ho vzápätí pokúsil zachrániť, no tiež nemal na sebe zodpovedajúce ochranné pracovné pomôcky a obdobne skolaboval,“ opísal Senecký na základe zistení nedávny incident.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že nemohlo dôjsť k ohrozeniu blízkeho okolia. „Odohralo sa to v uzatvorenej budove, ktorej interiér je dômyselne neustále v miernom podtlaku. V momente otvorenia dverí sa vzduch natiahne do kotla, kde je spálený, takže nehrozí akékoľvek ďalšie rozšírenie škodlivých výparov,“ vysvetlil.

„Medzi prijatými opatreniami dominuje prísna koordinácia manipulácie s týmito ventilmi iba za predpokladu dôslednej prevencie. Všetkých pracovníkov sme vybavili osobnými alarmami, ktoré upozornia na nebezpečnú koncentráciu týchto látok vo vzduchu. Všetci majú ochranné protiplynové masky,“ dodal prezident Mondi SCP.