Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Žilinský kraj

Na hrade Strečno pripravujú výstavu D1/Mýtus o diaľnici

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Prostredníctvom zachovaných rekvizít a obrazového materiálu na nej autori odprezentujú úspešné divadelné predstavenie martinského Slovenského komorného divadla.

Strečno 13. júna (TASR) - Na hrade Strečno bude od piatka (14. 6.) verejnosti sprístupnená výstava s názvom D1/Mýtus o diaľnici. Prostredníctvom zachovaných rekvizít a obrazového materiálu na nej autori odprezentujú úspešné divadelné predstavenie martinského Slovenského komorného divadla. TASR o tom informovala hovorkyňa Považského múzea v Žiline Magdaléna Lacková.

Pripomenula, že inscenácia s oficiálnym názvom "D1 (pracovný názov)" o výstavbe diaľnice prepájajúcej Bratislavu s Košicami, ale aj o Slovensku a Slovákoch, získala viacero ocenení. "Na festivale Nová dráma/New Drama 2021 získala Grand Prix a Cenu bratislavského diváka a patrí jej aj Cena Akadémie divadelných tvorcov 2020/2021," uviedla Lacková.

Podľa teatrologičky a múzejnej pedagogičky Považského múzea Tatiany Kubáňovej sa celou inscenáciou nesie leitmotív spojnice. "Nehovoríme však len o spojení miest zo západu na východ, ale aj o spojení ľudí. Táto psychologická časť je rovnako, ak nie ešte oveľa viac podstatnejšia. Lukáš Brutovský ako autor textu zvolil cestu poetického jazyka, ktorý je akýmsi žalospevom za lepšiu víziu budúcnosti," poznamenala Kubáňová.

Doplnila, že martinskí tvorcovia touto hrou otvorili otázku do diskusie, či má divadlo len zabávať, alebo má prinášať aktuálne témy, ku ktorým diváci môžu zaujať aktívny postoj. Výstava bude prístupná v rámci prehliadky hradu Strečno do 15. septembra 2024.