Quantcast
< sekcia Žilinský kraj

Na Kostol Obrátenia svätého Pavla v Žiline vrátili jezuitský monogram

Na snímke osadzovanie monogramu jezuitov IHS na kostole Obrátenia sv. Pavla, tzv. Sirotára v Žiline dňa 12. mája 2022. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Predstavený jezuitov na Slovensku Jozef Šofranko uviedol, že monogram sa vracia na miesto, kde bol pôvodne postavený.

Žilina 12. mája (TASR) – V barokovom Kostole Obrátenia svätého Pavla na Mariánskom námestí v Žiline vo štvrtok požehnali jezuitský monogram IHS, ktorý sa vrátil na jeho čelnú fasádu po 170 rokoch.

Predstavený jezuitov na Slovensku Jozef Šofranko uviedol, že monogram sa vracia na miesto, kde bol pôvodne postavený. "Veľmi si cením, že spolubratia kapucíni, ktorí v kostole pôsobia, sa rozhodli pre toto gesto. Zachovať pôvodný charakter tohto kostola. Pre mňa je to veľká česť," podotkol s tým, že monogram znamená meno Ježiša Krista v skrátenej podobe.

Jezuiti podľa Vladimíra Majtana z Krajského pamiatkového úradu v Žiline postavili kostol medzi rokmi 1740 – 1750. "Predpokladáme, že znak sa zo štítu stratil v polovici 19. storočia. V roku 1848 Žilinu zachvátil veľký požiar a na základe prameňov vieme, že zhorela strecha kostola aj obe veže," pripomenul.

Na snímke predstavenie a požehnanie monogramu jezuitov IHS na kostole Obrátenia sv. Pavla, tzv. Sirotára v Žiline dňa 12. mája 2022.
Foto: TASR - Erika Ďurčová


Kostol Obrátenia svätého Pavla, známy od 19. storočia ako Sirotár a priľahlý kláštor jezuitov v súčasnosti reštaurujú, celkový rozpočet je 1,35 milióna eur. "Výraznou zmenou je predovšetkým farebnosť fasády kostola a kláštora. Ukončenie predpokladáme v závere tohto roka," povedal koordinátor reštaurovania Tomáš Fusko.

Reštaurovanie kostola, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a kláštora jezuitov v správe Kapucínov na Slovensku, sa realizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.