Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Žilinský kraj

Na Oravskom hrade reštaurujú Prvú hradnú bránu a Východnú baštu

Na snímke Východná bašta na Oravskom hrade počas obnovy v obci Oravský Podzámok, okres Dolný Kubín vo štvrtok 28. septembra 2023. Foto: TASR - Miroslava Mlynárová

Pred začiatkom obnovy na obidvoch objektoch urobili pamiatkové výskumy. Objekty budú mať podľa Jagnešákovej podobu pôvodného charakteru z doby svojho vzniku.

Oravský Podzámok 28. septembra (TASR) - Na Oravskom hrade spustili obnovu a reštaurovanie omietok na Prvej hradnej bráne a Východnej bašte. Ako vo štvrtok uviedla riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková, omietkové exteriérové vrstvy fasád už boli značne deštruované, miestami opadané až na murivo. Kamenné prvky boli zvetraním poškodené aj mechanicky.

Pred začiatkom obnovy na obidvoch objektoch urobili pamiatkové výskumy. Objekty budú mať podľa Jagnešákovej podobu pôvodného charakteru z doby svojho vzniku.

"Východnú baštu dal postaviť Ján z Dubovca (do roku 1539). Farebnosť omietky sa prispôsobí historickej vápennej bielej omietke, lemy okolo strieľní druhého podlažia budú obnovené v tmavočervenej farbe podľa farebnosti zachovanej vo vstupe do podkrovia," priblížila riaditeľka.

Prvú hradnú bránu vybudoval súčasne s južným bastiónom na začiatku 17. storočia Juraj Thurzo. "Výsledná fasáda bude mať podobu bielej vápennej omietky s čierno-sivými iluzívnymi maľovanými nárožiami a maľovanou iluzívnou svetlosivou a čiernou geometrickou a rastlinnou maľbou na fasáde z vnútornej strany," dodala Jagnešáková.

Finančné náklady spojené s obnovou Prvej hradnej brány sú vo výške 230.500 eur a Východnej bašty vo výške 241.000 eur. Oravské múzeum ich realizuje z vlastných príjmov.

Oravský hrad je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií severného Slovenska. Začali ho budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. V roku 1556 sa dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. Dnešnú podobu dostal v roku 1611.