< sekcia Žilinský kraj

Nový cyklochodník do Nowého Targu chcú vybudovať do konca októbra

Slovenská časť s celkovými nákladmi vo výške 860.000 eur bude začínať takmer priamo v centre Trstenej.

Trstená 13. augusta (TASR) – Medzi hornooravskou Trstenou a poľským Nowým Targom sa začala v druhej polovici júla výstavba 37,5-kilometrového súvislého cyklochodníka. Významnú súčasť cezhraničného projektu Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier by mali uviesť do prevádzky už koncom októbra.

"Vďaka tomuto obrovskému projektu Euroregiónu Tatry, ktorý siaha na slovenskej strane od Oravy cez Liptov až na Spiš, si na hornej Orave plníme naše dávnejšie smelé predsavzatie vybudovať cyklochodník po niekdajšom železničnom zvršku, veď príslušný projekt sme podávali prvý raz už v roku 2008," uviedol pre TASR primátor Trstenej Jozef Ďubjak.

Zároveň spresnil, že slovenská časť s celkovými nákladmi vo výške 860.000 eur bude začínať takmer priamo v centre Trstenej. Popri rieke Oravica sa dostane na doteraz nevyužitý bývalý železničný zvršok a cez Liesek, Hladovku a hraničnú obec Suchá Hora zamieri do Nowého Targu v susednom Poľsku.

"Okolo nového cyklochodníka s asfaltovým povrchom na spevnenom podklade pribudnú aj nové odpočívadlá," dodal primátor Trstenej s tým, že uvedený celý veľký projekt Euroregiónu Tatry v podobe unikátneho okruhu poprepájaných úsekov cykloturistických trás okolo Tatier bude po dokončení merať viac ako 250 kilometrov.