< sekcia Žilinský kraj

VAŽEC: Náhla prívalová povodeň zaplavila rodinné domy a záhrady

Na snímke rozvodnený Biely Váh počas podvečernej prívalovej povodne v obci Važec 26. mája 2015. Foto: TASR

Vyliata voda z troch tamojších potokov zaplavila železničnú stanicu, suterény viacerých rodinných domov a záhrady.

Važec 26. mája (TASR) - Najvýchodnejšiu liptovskú obec Važec zasiahla dnes popoludní nečakaná prívalová povodeň. Vyliata voda z troch tamojších potokov zaplavila železničnú stanicu, suterény viacerých rodinných domov a záhrady.„Krátko predtým nič nenasvedčovalo, že by nás mohlo zasiahnuť niečo takéto. Lokálne dažďové zrážky vo Vysokých Tatrách sa doslova zliali do potokov, ktoré pretekajú našou obcou. Ich korytá nestačili, voda sa vyliala z brehov a dostala sa do domov a záhrad,“ informoval TASR zástupca starostu Miroslav Ilavský.

shmu.sk
Foto: TASR


O rozsahu škôd je podľa neho predčasné hovoriť, lebo pokračujú záchranné práce. „Pomáhajú nám profesionálni hasiči zo staníc v Liptovskom Hrádku a Liptovskom Mikuláši. Voda trochu opadla, ale zostávame v plnej pohotovosti a snažíme sa čistiť zanesené korytá potokov,“ dodal zástupca starostu Važca.

Na snímke bahnom zanesený dvor pri jednom z domov po podvečernej prívalovej povodni v obci Važec 26. mája 2015.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Na snímke Biely Váh po podvečernej prívalovej povodni v obci Važec 26. mája 2015.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Na snímke rozvodnený Biely Váh počas podvečernej prívalovej povodne v obci Važec 26. mája 2015.
Foto: TASR


Na snímke Biely Váh po podvečernej prívalovej povodni v obci Važec 26. mája 2015.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Hrozba povodní

V okrese Liptovský Mikuláš hrozia povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti hydrologickú výstrahu najvyššieho, 3. stupňa.

Výstraha trvá do stredy 27. mája do 08.00 h. Hydrológovia SHMÚ očakávajú vzostup vodných hladín, ktorý spôsobí intenzívny dážď.

Už dnes ráno vydal SHMÚ výstrahu pred dažďom, ktorá platí pre severné okresy Slovenska. V regiónoch Oravy, Liptova, Spiša, Šariša i Zemplína platí do stredajšieho rána výstraha 2. stupňa, pričom zrážky môžu dosiahnuť úhrn 40 až 60 mm.