< sekcia Žilinský kraj

Startup Sharks Roadshow má podporiť záujem o podnikanie

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Startup Sharks Roadshow 2015, ktorá sa začala na pôde Univerzity Komenského v Bratislave, ukončia 27. februára prednášky na pôde Technickej univerzity v Košiciach.


Žilina 25. februára (TASR) – Podporiť záujem o podnikanie a pomôcť cennými radami študentom a začínajúcim aj etablovaným podnikateľom je cieľom série prednášok Startup Sharks Roadshow 2015 pod záštitou Slovak Business Agency (SBA). S piatimi prednášajúcimi z amerického Silicon Valley dnes mohli záujemcovia diskutovať na pôde Žilinskej univerzity (ŽU) v Žiline.

„Zámerne to robíme na univerzitách, aby sme inšpirovali hlavne mladých ľudí, kde máme z pohľadu štátu veľké problémy z titulu ich zamestnávania. Myslím si, že toto ich vie posunúť. Ale, či už budú, alebo nebudú podnikať, takéto stretnutie im padne vhod. Je úžasné vidieť, že niekedy stačia dve–tri vety, myšlienka, ktorá zmení váš biznis a v konečnom dôsledku zmení váš život,“
povedal generálny riaditeľ SBA Branislav Šafárik.

Zdôraznil, že pre študentov, ktorí chcú podnikať, je najdôležitejšie, aby si prednášajúcich vypočuli a mali možnosť sa s nimi porozprávať. „Veľmi sa teším, že sa nám sem podarilo dostať piatich ľudí z piatich rôznych oblastí. Ale dokopy v podstate zastrešujú komplet všetko, čo si startupista môže vymyslieť. A majú odpovede, ktoré sa možno vieme dočítať v knižke. Ale je to vždy iné, keď vám to niekto povie aj s emóciami a dá dôraz na to, čo je najdôležitejšie a najpodstatnejšie,“ skonštatoval Šafárik.

Prorektor ŽU pre vedu a výskum Ján Čelko na margo prednášok podotkol, že univerzita sa snaží vytvárať podmienky pre prenos poznatkov do praxe rôznymi spôsobmi. „Jedným z nich je aj zakladanie organizácií, ktoré pomáhajú mladým ľuďom. Veľmi dobrým krokom bolo založenie Vedecko-technologického parku v Žiline. Tam sa veľmi dobre darí inkubátorom, kde sa poskytujú podmienky mladým ľuďom pri začínajúcom podnikaní. A takisto sú tam dobré podmienky pre vznik startupov a ďalších podnikov, ktoré vychádzajú z univerzity,“ uviedol prorektor ŽU pre vedu a výskum.

Prednášajúcimi boli Alfredo Coppola, co-CEO v najstaršom high-tech biznis inkubátore v Silicon Valley (US Market Access Center), ktorého cieľovou skupinou sú zahraničné spoločnosti usilujúce sa preniknúť na americký trh. Chris Burry, co-CEO v US Market Access Center a odborný asistent na University of California for Entrepreneurship and Technology. Skúsená líderka v oblasti globálneho podnikania a inovácií Gigi Wang. Ken Singer, riaditeľ Center for Entrepreneurship and Technology na UC Berkley a zakladateľ The Applied Innovation Institute, ktorý poskytuje pomoc popredným akademikom v oblasti inovácií a podnikania, s cieľom vylepšiť proces podnikateľského vzdelávania na univerzitách po celom svete. A Bill Reichert, riaditeľ Garage Technology Ventures, ktorý má viac ako 20 rokov skúseností v podnikaní.

Generálny riaditeľ SBA pripomenul, že nasledujúci deň budú prednášajúci v Banke Žilina diskutovať s konkrétnymi startupistami. „Zámerne sme dnes dávali 30-minútové prestávky, aby ľudia prišli von už inšpirovaní po prednáške. S otázkami, ktoré, bohužiaľ, nevieme počas prednášky zodpovedať. Mali priestor prísť k prednášajúcemu a pýtať sa. Samozrejme, startupista musí byť priebojný. Ak bude sedieť v kúte, tak nikdy nebude úspešný,“ dodal Šafárik.

Startup Sharks Roadshow 2015, ktorá sa začala na pôde Univerzity Komenského v Bratislave, ukončia 27. februára prednášky na pôde Technickej univerzity v Košiciach.