< sekcia Žilinský kraj

Účastníkov oboch zhromaždení aj po skončení oddeľuje kordón policajtov

Na snímke účastníci protestnej demonštrácie proti imigrantom v Žiline 11. júla 2015. Na proteste sa zúčastnili prívrženci Ľudovej strany naše Slovensko. Pochod bol spojený s podpisovaním petície proti imigrantom. Foto: FOTO TASR- Erika Ďurčová

Podľa žilinského krajského policajného hovorcu Radka Moravčíka polícia situáciu stále monitoruje a v prípade vyhrotenia situácie je pripravená zasiahnuť.

Žilina 11. júla (TASR) – Zhromaždenie proti islamizácii, utečencom a politike Európskej únie na žilinskom Námestí Andreja Hlinku, i protizhromaždenie odporcov prejavov xenofóbie, rasizmu a nenávisti na Mariánskom námestí sa skončili bez vážnejších incidentov. Časť pravicových radikálov sa presunula na Mariánske námestie, kde obsadili letné terasy.

Oba tábory na seba na diaľku pokrikovali, v pohotovosti boli ťažkoodenci i jazdná polícia, ktorá bránila stretu oboch skupín. Podľa žilinského krajského policajného hovorcu Radka Moravčíka polícia situáciu stále monitoruje a v prípade vyhrotenia situácie je pripravená zasiahnuť.Protestné zhromaždenie pravicových extrémistov na Námestí Andreja Hlinku, kde sa podpisovala aj petícia proti príchodu imigrantov na Slovensko, narušil iba dlhovlasý muž, ktorý vyprovokoval bitku. Polícia ho spacifikovala. Zhromaždenie odporcov násilia na Mariánskom námestí sa zaobišlo bez incidentov. Jeho súčasťou bol kultúrny program, ktorý svojou prítomnosťou podporilo aj niekoľko desiatok účastníkov hudobného festivalu Pohoda v Trenčíne. Tí do Žiliny pricestovali autobusom a osobnými automobilmi.

Ako povedal organizátor protizhromaždenia a riaditeľ kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie Marek Adamov, stretnutie na Mariánskom námestí bolo nielen protestom proti šíreniu kultúry strachu, xenofóbie, rasizmu a nenávisti, ale aj alternatívou za kultúrne podujatie. To žilinská radnica z bezpečnostných dôvodov zrušila. Súčasťou protestu bola neformálna verejná zbierka. Jej výťažok chcú venovať vybranej organizácii venujúcej sa práci s utečencami. Financiami prispela Stanica Žilina-Záriečie, Mestské divadlo Žilina aj jednotlivci podieľajúci sa proteste.