< sekcia Zimné športy

Beh na lyžiach: Kläbo vyhral šprint a obhájil veľký glóbus

Johannes Hösflot Kläbo z Nórska, archívne foto. Foto: TASR/AP

Kläbo si pripísal celkový triumf štvrtýkrát v kariére.

Falun 18. marca (TASR) - Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo vyhral šprint voľným spôsobom vo švédskom Falune a obhájil tak zisk veľkého glóbusu vo Svetovom pohári. Zároveň získal malý za disciplínu. V sobotnom finále triumfoval o 73 stotín sekundy pred krajanom Erikom Valnesom a tretí bol Talian Federico Pellegrino so stratou 1,18 s. Medzi ženami potvrdila formu Nórov Kristine Stavaas Skistadová.

Kläbo si pripísal celkový triumf štvrtýkrát v kariére. Rovnaký počet malých glóbusov má v šprinte. Zároveň si pripísal 64. víťazstvo v kariére, sedemnáste v sezóne a v tomto ročníku vyhral osem z jedenástich šprintov. V pretekoch voľnou technikou našiel premožiteľa len raz - vo švajčiarskom Davose bol druhý za Pellegrinom.

Vo Falune obsadil prvé miesto vo štvrťfinále aj v semifinále, no zakaždým tesne. Najprv triumfoval o 24 stotín sekundy pred domácim mladíkom Edvinom Angerom a potom o 0,16 s pred Lucasom Chanavatom z Francúzska. Ten mohol v pozícii druhého muža v poradí šprintu ešte zdramatizovať boj o malý glóbus, no vo finále skončil štvrtý.

Skistadová triumfovala o 34 stotín sekundy pred domácou Jonnou Sundlingovou a pódium doplnila ďalšia Švédka Maja Dahlqvistová (+4,98 s). Tá stiahla v celkovom hodnotení disciplíny náskok Nadine Fähndrichovej na päť bodov. Švajčiarka skončila na štvrtom mieste s mankom 6,42 s. Nórska líderka celkového poradia Tiril Udnes Wengová vypadla vo štvrťfinále.

Svetový pohár vo švédskom Falune - šprint voľne:

muži: 1. Johannes Hösflot Kläbo 2:52,73 m, 2. Erik Valnes (obaja Nór.) +0,73 s, 3. Federico Pellegrino (Tal.) +1,18, 4. Lucas Chanavat +1,90, 5. Richard Jouve (obaja Fr.) +1,96, 6. Haakon Asdoel (Nór.) +2,90