< sekcia Zimné športy

Nórka Björgenová chystá nečakaný návrat, chce začať pomaly

Na snímke nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová. Foto: TASR/AP

Štyridsaťročná Björgenová ukončila kariéru v apríli 2018 a medzitým je už dvojnásobnou matkou, jej synovia sa volajú Marius a Ola.

Oslo 27. mája (TASR) - Legendárna nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová ohlásila nečakaný návrat do bielej stopy. S pätnástimi medailami (8-4-3) najúspešnejšia účastníčka zimných olympiád v histórii sa chce pripraviť na budúcoročný Vasov beh vo Švédsku.

Štyridsaťročná Björgenová ukončila kariéru v apríli 2018 a medzitým je už dvojnásobnou matkou, jej synovia sa volajú Marius a Ola. Rovnako ako jej dlhoročná reprezentačná kolegyňa Therese Johaugová bude v nasledujúcej sezóne členkou tímu Ragde Eiendom, ktorý sa špecializuje na vytrvalostné podujatia v behu na lyžiach.

"Už som mimo súťaženia dva roky a chýba mi práca na dosiahnutí konkrétneho cieľa," vysvetlila dôvody návratu pre nórsku televíziu NRK. Úvodný utorňajší tréning jej dal zabrať, zvládla približne 30 kilometrov a výsledkom boli aj pľuzgiere na rukách. "Musím začať pomaly. Bolo to pekné, ale mám ešte pred sebou dosť práce," priznala Björgenová.

V nasledujúcom období plánuje trénovať súhrnne desať hodín týždenne, informovala agentúra SID. Okrem tradičného Vasovho behu na 90 km nevylúčila ani účasť na iných dištančných pretekoch, či na nórskom šampionáte.

Björgenová získala na MS spolu 18 titulov, čo sa doteraz nepodarilo žiadnemu inému bežcovi. Dokopy nazbierala 26 pódiových umiestnení na svetových šampionátoch. Štyrikrát vyhrala celkové poradie SP (2005, 2006, 2012 a 2015), pričom v prestížnom seriáli má na konte spolu 114 individuálnych víťazstiev.