< sekcia Zimné športy

Nóri Björgenová a Klaebo triumfovali v stíhačke SP bežcov na lyžiach

Nórska bežkyňa Marit Björgenová. Foto: TASR/AP

V stíhačke voľne na 10 km predstihla Björgenová v dramatickom finiši tesne o 1,2 sekundy krajanku Wengovú, výherkyňu veľkého glóbusu za celkové prvenstvo v prestížnom seriáli.

Quebec 19. marca (TASR) - Nóri Marit Björgenová a Johannes Hoesflot Klaebo vyhrali nedeľňajšie záverečné preteky tejto sezóny Svetového pohára bežcov na lyžiach v kanadskom Quebecu. Zopakovali si tak prvenstvá zo soboty.

V ženskej stíhačke na 10 km voľne Björgenová predstihla v dramatickom finiši tesne o 1,2 sekundy krajanku Heidi Wengovú, ktorá si už predtým zabezpečila premiérovo zisk veľkého glóbusu za celkové prvenstvo v prestížnom seriáli. Björgenová vybehla na trať s minimálnym mankom jednej sekundy na Wengovú a obe Nórky udávali tempo. Na prenasledovateľky získali postupne výrazný nákok a vo finiši si to rozdali o prvenstvo. Tretia Švédka Stina Nilssonová v cieli zaostala o minútu, štvrtá skončila jej krajanka Ida Ingemarsdotterová (+1:01,9). Severanky obsadili prvých osem miest.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková bodovala v tejto sezóne spolu päťkrát a so ziskom 34 bodov obsadila v seriáli konečné 75. miesto.

Ešte väčšíu drámu priniesla stíhačka mužov na 15 km voľne, v ktorej o triumfe Klaeba rozhodla až cieľová fotografia. Nór mal zhodný čas ako v cieli druhý Kanaďan Alex Harvey, tretí skončil s mankom jedinej desatiny sekundy ďalší Nór Niklas Dyrhaug. Veľký glóbus za celkový triumf v SP si už v predstihu vybojoval nórsky bežec Martin Johnsrud Sundby, ktorý v Kanade neštartoval.

Finále SP v behu na lyžiach v Quebecu

ženy - stíhačka na 10 km voľne: 1. Marit Björgenová (Nór.) 22:36,1 min, 2. Heidi Wengová (Nór.) +1,2, 3. Stina Nilssonová (Švéd.) +1:00,0, 4. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +1:01,9, 5. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +1:05,6, 6. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +1:06,8, 7. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +1:19,8, 8. Charlotte Kallová (Švéd.) +1:26,8, 9. Nicole Fesselová (Nem.) +1:26,9, 10. Sadie Bjornsenová (USA) +1:27,2

konečné poradie v SP (po 28 pretekoch): 1. Wengová 2032 b., 2. Pärmäkoskiová 1618, 3. Östbergová 1517, 4. Nilssonová 1437, 5. Björgenová 1307, 6. Jessica Digginsová (USA) 912,... 75. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) 34

konečné poradie SP v dištančných pretekoch: 1. Wengová 951, 2. Björgenová 854; 3. Pärmäkoskiová 807,... 92. PROCHÁZKOVÁ 1