< sekcia Zimné športy

Beh na lyžiach-SP: Johaugová nestačila na Karlssonovú

Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová, archívna foto. Foto: TASR/AP

Johaugová si po pretekoch prevzala veľký glóbus, svoj tretí v kariére.

Oslo 7. marca (TASR) - Švédska bežkyňa na lyžiach Frida Karlssonová nečakaným spôsobom zvíťazila v pretekoch na 30 km klasicky s hromadným štartom v rámci Svetového pohára v nórskom Osle. V cieľovej rovinke prešpurtovala o 1,2 sekundy suverénku na dlhých tratiach domácu Therese Johaugovú. Tretia skončila ďalšia Švédka Ebba Anderssonová (+20,9). Johaugová si napriek tomu definitívne zaistila veľký krištáľový glóbus za prvenstvo v Svetovom pohári.

Už istá držiteľka malého glóbusu za dištančné Johaugová mala ešte 10 kilometrov pred cieľom náskok 53,2 sekundy. Lenže potom švédska dvojica Karlssonová, Anderssonová vymenila lyže a odštartovala veľkú stíhaciu jazdu.

Bronzová medailistka z minuloročných MS na tridsiatke Karlssonová sa potom odpútala od svojej krajanky, no 1,5 km pred cieľom mala stále ešte 10-sekundový odstup. Dobehla ju až na štadióne a predbehla na cieľovej rovinke. "Cítila som sa dnes skvele. Mala som výborne pripravené lyže. Cítila som v závere mimoriadne silná, naháňala som súperku ako na love. Nakoniec som do toho dala všetko a viedlo to k úspechu," tešila sa v cieli 20-ročná Švédka.

Johaugová si po pretekoch prevzala veľký glóbus, svoj tretí v kariére. K istote jeho zisku potrebovala iba 4 body. Na štadióne pre obavy zo šírenia koronavírusu neboli diváci.