< sekcia Zimné športy

Nór Valnes a Švédka Svahnová vyhrali úvodné preteky v behu na lyžiach

Nór Erik Valnes triumfoval v piatkovom šprinte klasicky, úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach, 27. novembra 2020 vo fínskej Ruke. Foto: TASR/AP

Pre Valnesa je to prví víťazstvo v kariére, ženský pretek ovládli Švédky.

Ruka 27. novembra (TASR) – Nór Erik Valnes a Švédka Linn Svahnová triumfovali v piatkovom šprinte klasicky vo fínskej Ruke, úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach. Slováci ouvertúru seriálu vynechali, štartovať plánujú až v decembri v Davose.

Valnes zaznamenal svoje premiérové víťazstvo v SP, keď vo finiši 1,4 km dlhej trate zdolal o 61 stotín sekundy krajana a topfavorita Johannesa Hösflota Kläba.

Jasnú dominanciu nórskeho družstva podčiarkol treťou priečkou Emil Iversen (+4,09). Obhajca veľkého glóbusu Alexander Boľšunov z Ruska prišiel do cieľa ako štvrtý s mankom 6,34 s. „Vyhral som svoje prvé preteky v seriáli a splnil sa mi sen. Je za tým veľa práce a driny, takže je to zároveň odmena a zadosťučinenie. Máme silný šprintérsky tím a navzájom si pomáhame," uviedol v cieli do kamier 24-ročný Valnes.

Ženský šprint sa skončil totálnym úspechom reprezentantiek Švédska, ktoré obsadili prvé tri priečky. V čisto škandinávskom finále bola najrýchlejšia obhajkyňa malého glóbusu v tejto disciplíne Svahnová. Dvadsaťročná špecialistka na najkratšie trate odsunula za seba krajanky Maju Dahlqvistovú (+0,57) a Jonnu Sundlingovú (+0,70). Víťazka konečnej klasifikácie z uplynulej zimy Nórka Therese Johaugová vypadla vo štvrťfinále.

„Je to pre mňa výborný štart do sezóny. Chcela som potvrdiť moje celkové víťazstvo v šprinte z minulej sezóny a podarilo sa," povedala Svahnová po svojom štvrtom individuálnom triumfe na okruhu SP. V sobotu sú v Ruke na programe dištančné preteky klasickou technikou a v nedeľu stíhačka voľne.