Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zimné športy

Tour de Ski v behu na lyžiach: V 6. etape zvíťazili Krogh a Digginsová

Nórsky bežec na lyžiach Finn Haagen Krogh oslavuje na pódiu víťazstvo na 10 km voľnou technikou v 6. etape prestížnej série Tour de Ski v behu na lyžiach v talianskom Toblachu 8. januára 2016. Foto: TASR/AP

Slovenská reprezentantka Alena Procházková sa už v piatok na štart nepostavila, svoje účinkovanie na Tour ukončila v stredu v Oberstdorfe.

Dobbiaco 8. januára (TASR) - Nór Finn Haagen Krogh a Američanka Jessica Digginsová triumfovali v piatkovej 6. etape prestížnej série Tour de Ski v behu na lyžiach. Krogh v talianskom Dobbiacu na 10 km voľne o 3,4 s predstihol krajana Martina Johnsruda Sundbyho, ktorý si druhým miestom upevnil post lídra Tour i celkového hodnotenia Svetového pohára. Medzi ženami na 5 km voľne prekvapila všetky favoritky Digginsová, post vedúcej ženy na Tour potvrdila treťou priečkou Nórka Ingvild Flugstad Östbergová.

Dvadsaťpäťročný Krogh vyťažil zo skvelého finišu, keď ešte tri kilometre pred cieľom strácal na Sundbyho osem sekúnd. V závere ho ale dokázal predstihnúť a časom 22:07,8 min zaznamenal svoj siedmy triumf v SP v kariére. "Na tejto Tour som zažil vzostupy i pády a dnes som bol veľmi motivovaný. Išiel som aj cez bolesť a vyšlo to. Cez víkend sa pokúsim to zopakovať," uviedol v cieli Krogh, ktorý sa vyšvihol na priebežnú štvrtú priečku v Tour.

Dvojnásobný obhajca Sundby po nevydarenej piatej etape v Oberstdorfe (až 23. miesto) opäť potvrdil svoju pozíciu na špici a pred záverečnými dvoma etapami má na čele na krajana Pettera Northuga k dobru už 88 sekúnd. Northug v piatok obsadil až 15. pozíciu s viac ako polminútovým mankom na Sundbyho. Tretí skončil Francúz Maurice Manificat (+14,6).

Medzi ženami drží líderskú pozíciu na Tour Östbergová, ktorá síce skončila až tretia, no odolala avizovanému útoku ďalšej Nórky Therese Johaugovej. Tá finišovala až piata a stratila na krajanku ďalšie cenné sekundy. Skvelým záverom si triumf v 6. etape nečakane pripísala Digginsová časom 13:15,5 min a je to jej premiérové prvenstvo v SP v individuálnych pretekoch. S minimálnym odstupom deviatich desatín sekundy skončila na druhom mieste Nórka Heidi Wengová, tretia Östbergová stratila 1,5 s.

Pre výpravu USA je to už druhé víťazstvo na tohtoročnej Tour, Sophie Caldwellová sa predtým tešila v šprinte. "Máme naozaj silný tím a sme nadšené, že sa nám takto darí. Stále tomu neverím, že som dnes zopakovala úspech Sofie. V cieli som stále čakala, kto ma predbehne a nakoniec to nebol nikto," povedala Digginsová.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková sa už v piatok na štart nepostavila, svoje účinkovanie na Tour ukončila v stredu v Oberstdorfe. Jej najlepším umiestnením bola 12. priečka v šprinte klasicky v 4. etape.

Cez víkend vyvrcholí Tour de Ski vo Val di Fiemme. Muži majú v sobotu na programe preteky na 15 a ženy na 10 km klasicky s hromadným štartom, v nedeľu sa pôjde záverečný 9-kilometrový výstup na zjazdovku Alpe Cermis.