Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zimné športy

V stíhačke v Oberhofe vyhral Fourcade. U žien jeho krajanka Habertová

Francúzsky biatlonista Martin Fourcade, archívna snímka Foto: TASR/AP

Z trojice Slovákov sa najlepšie darilo Gerekovej, ktorá dobehla na 26. mieste. Kazár skončil 39, Kubaliak bol 55.

Oberhof 7. januára (TASR) - Francúz Martin Fourcade sa ocitol opäť na výslní, keď zvíťazil v stíhacích pretekoch 4. kola SP v biatlone. Po tom, čo pódiovo nezvládol v nemeckom Oberhofe šprint, si na 12,5 km trati bravúrne poradil s konkurenciou. Druhého v poradí Nemca Arnda Peiffera zdolal o priepastných 1:09,9 min, tretieho Taliana Dominika Windischa o 1:32,4 a v priebežnom poradí SP suverénne vedie. Dva body si za 39. miesto pripísal do SP 39. Matej Kazár (+4:51,1), 55. dobehol Michal Kubaliak (+9:45,9).

Dvojica najlepších zo šprintu Rakúšan Eberhard a Čech Šlesingr vyrazili na trať so značným náskokom pred prenasledovateľmi, od tretieho Taliana Windischa mali odstup až 40 sekúnd. Očakávalo sa však, že veľmi skoro sa k nim niekto dotiahne, aj Francúz M. Fourcade, ktorý likvidoval zo šprintu stratu 51 sekúnd a predieral sa dopredu až z 8. pozície na štarte.

V mraze až -11 stupňov a v citeľnom vetre to bola na strelnici dosť lotéria. Napriek tomu sa po úvodnej streľbe poradie na čele výraznejšie nemenilo nemenilo a v minútovom odstupe zostali aj naďalej desiati. Druhá streľba ležmo už poradie poprehadzovala, síce s Eberhardom neustále na čele, no s Windischom, Lesserom a Šlesingrom hneď za ním. Postupne sa vytvorila sedemčlenná skupinka a v nej po tretej streľbe stojmo vynikol ako jediný bezchybný M. Fourcade. Jeho náskok pred záverečnou streľbou stojmo narástol na takmer 50 sekúnd a aj keď dlho mieril, vybielil všetky terče a pobral sa za svojím 57. víťazstvom v kariére, 8. v sezóne.

Štartovali aj dvaja Slováci, ako 55-ty na štarte Michal Kubaliak (strelecká bilancia 1-2-4-3) a 56. Matej Kazár (1-2-1-2). Ich cieľom bola bodovaná 40-ka a po prvej streľbe sa k nej aj priblížili. V druhej ležke zasa dosť po dvoch chybách stratili, po tretej si nádej na bodovaný prienik udržal len Kazár a o 39. bodované miesto v cieli úspešne zabojoval.

...39. Matej Kazár 4:51,1 (6),
55. Michal Kubaliak (obaja SR) 9:45,9 (10)

Triumf Habertovej

V stíhacích pretekoch 4. kola Svetového pohára biatlonistiek zvíťazila v nemeckom Oberhofe Francúzka Marie Dorin-Habertová. Finišovala bez dramatickej zápletky, druhá v poradí Češka Gabriela Koukalová za ňou na 10 km trati zaostala o 38,8 sekundy a tretia Fínka Kaisa Mäkäräinenová o 1:19,1. Na 26. mieste dobehla jediná slovenská biatlonistka na štarte Jana Gereková (+3:54,2). V priebežnom hodnotení SP už vedie Koukalová, ktorá predstihla Nemku Dahlmeierovú.

Český biatlon upriamil pozornosť na Koukalovú. Po víťaznom šprinte odštartovala stíhačku ako prvá pred Fínkou Mäkäräinenovou (+21 sekúnd) a Francúzkou Dorin-Habertovou (24). Keďže vedúca žena priebežného poradia SM Nemka Dahlmeierová v Oberhofe neštartovala, z zo žltého trikotu ju mohli v prípade pódiového umiestenia vyzliecť hneď dve, Koukalová i Mäkäräinenová. Ambície posunúť sa výrazne vpred mala aj slovenská biatlonistka Jana Gereková. Po najlepšom výsledku v sezóne s 23. miestom v šprinte (+1:42 min) jej narástla chuť už na top dvadsiatku, chcelo to len v mrazivom počasí presnejšie zastrieľať. Gereková (1-0-3-1) minula z 20 terčov tretí a strelecký stroj sa jej zadrel v tretej položke stojmo s tromi nevybielenými terčami.

Silný vietor, sneženie a desaťstupňový mráz nevylučoval zázračné posuny vpred, aký ukázal pár hodín pred štartom žien medzi mužmi Ukrajinec Pryma, s 57. priečky na štarte až na deviatu. Koukalová si presnú mušku udržala v úvodnej ležke na rozdiel od jednej chyby Mäkäräinenovej i Dorin-Habertovej. V druhej ležke prvé tri neurobili žiadnu chybu a Koukalová si udržiavala 40-sekundový náskok. V prvej stojke Koukalovú po jedno trestnom okruhu preskočila Dorin-Habertová o 5,5 sekundy. Pri záverečnej streľbe stojmo sa súboj o víťazstvo zúžil len na túto dvojicu a z neho vyšla s jednou chybou lepšie Francúzka na rozdiel od Koukalovej s dvoma. Dorin-Habertová si v 30 rokoch rozšírila počet víťazstiev v kariére na sedem, v sezóne triumfovala druhý raz.