< sekcia Zimné športy

Biatlon-SP: Aj šiesta štafeta patrila Nórkam, Slovenky nedokončili

Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Fialková, archívna foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Slovenky v zložení Paulína Fialková, Ivona Fialková, Henrieta Horvátová a Veronika Machyniaková sa do cieľa nedostali, keď ich pred záverečným úsekom stiahli z trate.

Nové Mesto na Morave 7. marca (TASR) - Nórske biatlonistky triumfovali v sobotňajšej štafete na 4x6 km v rámci 7. kola Svetového pohára v Novom Meste na Morave. Kvarteto Karoline Knottenová, Ida Lienová, Ingrid Landmark Tandrevoldová a Tiril Eckhoffová dosiahlo čas 1:09:14,8 h. Nórky tak vyhrali všetkých šesť ženských štafiet v prebiehajúcej sezóne.

Pred druhým Francúzskom mali náskok 28,7 sekundy. Na treťom mieste skončili reprezentantky Nemecka so stratou 57 sekúnd. Slovenky v zložení Paulína Fialková, Ivona Fialková, Henrieta Horvátová a Veronika Machyniaková sa do cieľa nedostali, keď ich pred záverečným úsekom stiahli z trate.

"Dnes nám to nevyšlo, na strelnici sa dosť točil vietor, ale ten fúkal všetkým a na to sa vyhovárať nemôžeme. Paulína zvládla ležku celkom dobre, ale potom prišlo trestné kolo. Dúfam, že sa dobre vyspí a zajtra to bude lepšie. Na Ivone sa prejavila únava po šampionáte, mala aj zvýšenú teplotu," uviedla pre RTVS trénerka sestier Fialkových Anna Murínová.

V Novom Meste na Morave panovali v sobotu náročné podmienky, počas celých pretekov padal sneh s dažďom a na strelnici sa poriadne točil vietor. Ukázalo sa to už na úvodnej ležke a hlavne na následnej stojke, po ktorej nebola "čistá" ani jedna pretekárka a niekoľko ich muselo ísť na trestné kolo. Tomu sa nevyhla ani Paulína Fialková a tak svojej mladšej sestre Ivone odovzdala štafetu až na 15. mieste. Na čele sa usadili Talianky s Ruskami a Ukrajinou. Po druhej časti viedli Ukrajinky pred Švédskom a Poľskom, Ivona Fialková si pripísala trestné kolo na ležke a Horvátovú poslala na trať až na 19. mieste so stratou vyše tri minúty. Novicka v slovenskom tíme musela na svojom úseku trikrát dobíjať, síce sa vyhla trestnému okruhu, ale najlepšie ju predbehli o kolo a Slovenky tak stiahli z trate. Nakoniec ich klasifikovali na 20. mieste z 23 štafiet.

Po treťom úseku už boli na čele Nórky, v tesnom závese za nimi išli Ukrajinky, Francúzsky a Rusky. Na posledný úsek vyštartovala Tiril Eckhoffová, na ležke síce musela raz dobíjať, stojku však zvládla bez chyby a do cieľa si prišla po ďalší triumf. Nórky tak vyhrali všetkých šesť ženských štafiet v sezóne a jednoznačne tak triumfovali aj v poradí SP v tejto disciplíne. Druhé finišovali so stratou 28,7 sekundy Francúzky a tretie miesto obsadili nemecké biatlonistky.

Podujatie v Novom Meste na Morave patrí tradične medzi najnavštevovanejšie v programe SP, no tento rok to neplatí. Pre obavy zo šírenia nového koronavírusu rozhodla Bezpečnostná rada ČR, že 7. kolo sa bude konať bez prítomnosti divákov, Medzinárodná biatlonová únia (IBU) následne prijala ďalšie preventívne opatrenia. V dejisku sa neuskutoční žiadna tlačová konferencia a novinári budú musieť v mix zóne dodržiavať pri rozhovoroch minimálny odstup jeden a pol metra od športovcov. Napriek opatreniam sa v sobotu objavilo popri trati množstvo divákov, ktorí povzbudzovali biatlonistky.

V sobotu je na programe ešte mužská štafeta na 4x7,5 km (od 17.00 h) a v nedeľu vyvrcholí podujatie pretekmi s hromadným štartom (od 11.45 h).


7. kolo SPštafeta žien na 4x6 km:

1. Nórsko (Karoline Knottenová, Ida Lienová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Tiril Eckhoffová) 1:09:14,8 h (0+8),
2. Francúzsko (Julia Simonová, Justine Braisazová, Chloe Chevalierová, Anais Bescondová) +28,7 s (1+10),
3. Nemecko (Karolin Horchlerová, Vanessa Hinzová, Franziska Preussová, Denise Herrmannová) +57,0 (1+14),
4. Ukrajina +58,5 (1+12),
5. Rusko +1:11,7 (1+12),
6. Taliansko +2:01,3 (0+11),
7. Švédsko +2:03,3 (1+12),
8. Poľsko +3:30,0 (1+14),
9. Švajčiarsko +3:55,5 (2+16),
10. Česko +3:55,5 (3+18), ... 20. SLOVENSKO (Paulína Fialková, Ivona Fialková, Henrieta Horvátová, Veronika Machyniaková) +1 kolo (2+13) - Slovensko stiahli pred posledným úsekom


konečné poradie štafiet žien (po 6 zo 6):

1. Nórsko 360 b,
2. Švajčiarsko 260,
3. Nemecko 260,
4. Francúzsko 257,
5. Švédsko 249,
6. Ukrajina 242, ... 23. SLOVENSKO 72