< sekcia Zimné športy

Biatlon: Viluchinová odmieta doping, brániť sa chce súdnou cestou

Na archívnej snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová (uprostred) sa teší na pódiu zo zisku zlatej olympijskej medaily v šprinte žien na 7,5 km na XXII. zimných olympijských hrách vo vytrvalostnom komplexe Laura v Červenej Poľane 9. februára 2014. Druhá skončila Ruska Oľga Viluchinová (vpravo). Tretia bola Ukrajinka Vita Semerenková. Foto: TASR/Michal Svítok

Všetky dopingové kontroly počas mojej kariéry ukázali, že som čistá, povedala ruská biatlonistka Oľga Viluchinová.

Moskva 29. decembra (TASR) - Ruská biatlonistka Oľga Viluchinová odmieta dopingové podozrenia týkajúce sa jej osoby. Dvojnásobná strieborná medailistka zo ZOH 2014 v Soči sa chce voči obvineniam brániť súdnou cestou.

"Všetky dopingové kontroly počas mojej kariéry ukázali, že som čistá. Nechápem, prečo na moju osobu dopadol tieň podozrenia z užívania zakázaných látok," uviedla Viluchinová, ktorá v novembri vo veku 28 rokov ukončila profesionálnu kariéru. "Trest je nepochopiteľný. Otázkou je, za čo sa mám zodpovedať. Za škrabance na fľaškách s mojou vzorkou?," cituje agentúra dpa slová Romanovovej.

Správa Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) informovala o tom, že v Rusku bolo do dopingovej schémy zapojených viac ako tisíc športovcov. V antidopingových laboratóriách sa manipulovalo so vzorkami, pozitívne testy sa likvidovali alebo sa nahrádzali "čistými".

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) minulý týždeň začal disciplinárne konanie s 28 ruskými športovcami, ktorí sú podozriví z manipulácie s dopingovými vzorkami na ZOH 2014 v Soči.