< sekcia Zimné športy

Dahlqvistová obhájila malý glóbus za šprint, Wengová celková víťazka

Víťazná nórska bežkyňa na lyžiach Kristine Stavaas Skistadová (uprostred) oslavuje na pódiu s druhou Švédkou Jonnou Sundlingovou (vľavo) a treťou Nórkou Tiril Udnes Wengovou (vpravo) po pretekoch v šprinte klasicky na podujatí Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Lahti 25. marca 2023. Foto: TASR/AP

Wengová mala pred pretekmi náskok 110 bodov pred Jessie Digginsovou a Američanka skončila v šprinte už vo štvrťfinále.

Lahti 25. marca (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Tiril Udnes Wengová sa prvýkrát v kariére stala celkovou víťazkou Svetového pohára. Rozhodlo sa o tom v predposledných pretekoch sezóny 2022/2023, Wengová obsadila v šprinte klasicky vo fínskom Lahti tretiu priečku.

Švédka Maja Dahlqvistová obhájila malý krištáľový glóbus za šprint. Istotu získala až v záverečných pretekoch tejto disciplíny v sezóne, obsadila v nich 4. miesto. Víťazmi v Lahti sa stali Nórka Kristine Stavaas Skistadová a jej krajan Johannes Hösflot Kläbo, už istý víťaz veľkého glóbusu za celkový triumf v SP i malého za šprint.

Wengová mala pred pretekmi náskok 110 bodov pred Jessie Digginsovou a Američanka skončila v šprinte už vo štvrťfinále. Dahlqvistová vstúpila do záverečného boja o malý glóbus z druhej priečky, červený dres držala Nadine Fähndrichová s náskokom 22 bodov. Švajčiarke sa však nepodarilo prejsť cez semifinále a už vtedy bolo isté, že vo finále sa už o glóbusoch rozhodovať nebude.

Svoje kvality v ňom potvrdila špecialistka Skistadová, ktorá triumfovala v piatom šprinte sezóny, z toho vo štvrtom v sérii. V tesnom súboji zdolala o 13 stotín sekundy úradujúcu majsterku sveta Jonnu Sundlingovú zo Švédska. Wengová prišla do cieľa na 3. mieste s mankom 6,55 s.

Kläbo vo finále zdolal druhého Švéda Calleho Halfvarssona o 0,75 sekundy a tretieho krajana Erika Valnesa o 0,93 s. Suverén sezóny si pripísal 19. triumf v tomto ročníku a 66. v kariére. Ak uspeje aj v nedeľu v záverečných pretekoch s hromadným štartom na 20 km, vyrovná rekordný zápis krajanky Therese Johaugovej.

Švédska bežkyňa na lyžiach Maja Dahlqvistová pózuje na pódiu s malým krištáľovým glóbusom za šprint po pretekoch v šprinte klasicky na podujatí Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Lahti 25. marca 2023.