< sekcia Zimné športy

J. Eliascha zvolili za prezidenta Medzinárodnej lyžiarskej federácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Michal Svítok

Za nástupcu Gian Franca Kaspera ho zvolili na piatkovom online 52. Kongrese organizácie, na ktorom získal 65 zo 119 hlasov.

Oberhofen 4. júna (TASR) - Švédsky rodák a britský nominant Johan Eliasch sa stal novým prezidentom Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Za nástupcu Gian Franca Kaspera ho zvolili na piatkovom online 52. Kongrese organizácie, na ktorom získal 65 zo 119 hlasov.

Päťdesiatdeväťročný šéf spoločnosti Head mal troch protikandidátov: prezident švajčiarskeho zväzu Urs Lehmann dostal 26 hlasov, bývalá generálna sekretárka FIS Sara Lewisová z Veľkej Británie získala 15 a súčasný viceprezident FIS a prezident Švédskeho olympijského výboru Mats Arjes mal podporu 13 delegátov. Eliasch zvíťazil nadpolovičnou väčšinou, takže nebolo potrebné ďalšie kolo volieb. Kasper skončil o rok skôr a ďalšie voľby sa uskutočnia v roku 2022.

"Je veľa ľudí, ktorým by som sa chcel poďakovať. Špeciálne však Gian Francovi za všetky odvedené služby pre FIS. Poznám ho 25 rokov, bez neho by sme neboli tam, kde sme. Budem zanietený, transparentný, pracovať s otvorenou mysľou a budem prezidentom pre všetky krajiny a pre všetky odvetvia," citoval portál insidethegames.biz Eliascha, ktorý pred voľbami avizoval, že v prípade úspechu sa vzdá postu na čele firmy Head.

Eliasch sa stal piatym lídrom FIS po Švédovi Ivarovi Holmquistovi, Nórovi Nicolaiovi Rammovi Östgaardovi a Švajčiarovi Marcovi Hodlerovi. Dosluhujúci prezident Kasper, takisto zo Švajčiarska, sa zo zdravotných dôvodov nezúčastnil na Kongrese. Iba vo štvrtok ho po ťažkostiach s dýchaním prepustili z jednotky intenzívnej starostlivosti na kardiologické oddelenie, kde podstúpi ďalšie vyšetrenia. Funkciu uvoľní po 23 rokoch a v liste sa poďakoval za spoluprácu. "Pri najbližšej príležitosti oceníme Tvoje zásluhy. V mene všetkých členov FIS Ti želám čo najrýchlejšie uzdravenie," dodal jeho nástupca.