< sekcia Zimné športy

TO NIKTO NEČAKAL: Súťažiaci na ZOH v curlingu dopoval

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na ZOH v Pjongčangu je to už druhý dopingový prípad.

Pjongčang 19. februára (TASR) - Antidopingová divízia Športového arbitrážneho súdu (ADD CAS) začala konanie voči Alexandrovi Krušelnickému z tímu Olympijských športovcov z Ruska. CAS v pondelok potvrdil, že reprezentant v curlingu mal na ZOH v Pjongčangu pozitívny dopingový test. Informovala o tom agentúra DPA.

Krušelnickij získal na ZOH 2018 spolu so svojou ženou Anastasiou Bryzgalovovou bronz v mixe. CAS nešpecifikoval, akého dopingového prehrešku sa 25-ročný športovec dopustil, podľa ruských médií však mal pozitívny test na meldónium. Látka je na zozname zakázaných prostriedkov od 1. januára 2016. "Na základe žiadosti Medzinárodného olympijského výboru začala ADD CAS konanie voči Alexandrovi Krušelnickému. Zatiaľ nebol stanovený žiadny termín konania, v tejto chvíli nebudeme poskytovať žiadne ďalšie informácie," uviedol CAS vo svojom vyhlásení.

"Nič o tom neviem," reagoval na dopingové obvinenie Krušelnickij. "Alexander bral prostriedok do roku 2016. Od tej chvíle nie. Testovali ho na MS 2016 aj 2017 a nevyskytli sa žiadne problémy. Dúfam, že ide o chybu," povedal pre internetový portál sport1.de tréner Dimitrij Melnikov.

V pondelok Krušelnickij vrátil akreditáciu a opustil olympijskú dedinu. Portál championat.com s odkazom na dobre informovaný zdroj uviedol, že dopingový nález potvrdil aj test B-vzorky. To môže mať veľký vplyv na rozhodnutie MOV, ktorý zvažoval, že umožní Rusom niesť pri záverečnom ceremoniáli národnú vlajku. "Je niekoľko podmienok, ktoré musia splniť. Veľmi by nás sklamalo, keby sa doping potvrdil," povedal hovorca MOV Mark Adams ešte pred zverejnením výsledku B-vzorky.

Na ZOH v Pjongčangu je to už druhý dopingový prípad. Prvý pozitívny test na acetalozamid mal japonský šortrekár Kei Saito.

Dupontová: Kto by si v curlingu pomáhal dopingom


Dopingový prípad Alexandra Krušelnického na ZOH v Pjongčangu vyvoláva otázky. Viacerí curleri nechápavo krútia hlavou, podľa nich nie sú totiž zakázané látky v ich športe potrebné.

Kapitánka dánskeho tímu Madelaine Dupontová nechápe, prečo by si Krušelnickij vo fyzicky nenáročnom športe potreboval pomôcť dopingom. "Myslím si, že väčšina ľudí by sa nad tým zasmiala a spýtala sa, načo by si niekto v curlingu pomáhal dopingom. Ani ja sama netuším, k čomu by nám mohol pomôcť," uviedla Dupontová.

Krušelnickij z tímu Olympijských športovcov z Ruska mal podľa ruských médií pozitívny test na meldónium. Látka je na zozname zakázaných prostriedkov od 1. januára 2016. "Je ťažké si predstaviť doping v curlingu. Možno pri zametaní, ale aj tak by jednoducho bolo lepšie ísť do posilňovne," vyhlásil nórsky reprezentant Thomas Ulsrud, strieborný olympijský medailista z Vancouveru 2010 a majster sveta z Pekingu 2014.

Krajana sa zastala aj kapitánka ruského ženského tímu Viktoria Mojsejevová. "Vždy som počúvala, že je skvelé robiť šport, v ktorom nie sú dopingové škandály. Najmä preto, že u nás to nie je o 'rýchlejšie, vyššie, silnejšie' (olympijské heslo, pozn. red.), ale o presnosti. Neviem, aký doping, ani k čomu by ho niekto mohol v curlingu použiť," povedala Mojsejevová podľa portálu japantimes.co.jp.