< sekcia Zimné športy

ZOH: Rýchlokorčuliar Lorentzen zlatý na 500 m v olympijskom rekorde

Na snímke rekordér a čerstvý držiteľ zlata v rýchlokorčuľovaní na 500m Nór Havard Lorentzen. Foto: TASR/AP

Dvadsaťpäťročný rodák z Bergenu vytvoril časom 34,41 s nový olympijský rekord, ktorým o jednu stotinu prekonal zápis kórejského soka Min Kyu Chaa.

Pjongčang 19. februára (TASR) - Nórsky rýchlokorčuliar Havard Lorentzen vyhral pondelkové preteky mužov na 500 m na zimných olympijských hrách v Pjongčangu. Dvadsaťpäťročný rodák z Bergenu vytvoril časom 34,41 s nový olympijský rekord, ktorým o jednu stotinu prekonal zápis kórejského soka Min Kyu Chaa. Čas 34,42 s zajazdil domáci miláčik len niekoľko minút predtým, napokon však stačil len na striebornú medailu. Bronz si vybojoval Číňan Tching-Jü Kao (+0,24 s).

Na ZOH 2014 v Soči obsadili Holanďania všetky medailové stupne. Vyhral Michel Mulder, ktorý v Pjongčangu neštartoval, pred Janom Smeekensom a dvojčaťom Ronaldom. Tentoraz však tradičná rýchlokorčuliarska veľmoc zostala bez cenného kovu, najlepší spomedzi "oranjes" bol siedmy R. Mulder.

Lorentzen, ktorý nepatril k favoritom pretekov, dosiahol ziskom zlatej olympijskej medaily na päťstovke životný úspech. Zavŕšil ním vydarenú sezónu, v rámci ktorej ovládol aj celkové hodnotenie Svetového pohára.

"Som prekvapený, aké krátke trvanie mal môj olympijský rekord. Ale aj striebro som prijal s veľkou radosťou. Mojím cieľom bolo umiestnenie na pódiu, takže som spokojný," vyhlásil Cha.

Výsledkymuži - 500 m:
1. Havard Lorentzen (Nór.) 34,41 s,
2. Min Kyu Cha (Kór. rep.) +0,01 s,
3. Tching-Jü Kao (Čína) +0,24,
4. Mika Poutala (Fín.) +0,27,
5. Daiči Jamanaka +0,37,
6. Joji Kato (obaja Jap.),
7. Ronald Mulder (Hol.) obaja +0,42,
8. Nico Ihle (Nem.) +0,48,
9. Kai Verbij +0,49,
10. Jan Smeekens (obaja Hol.) +0,52