< sekcia Zimné športy

Fourcade získal dvanásty titul v kariére, Bartko skončil 67.

Na snímke nový majster sveta Martin Fourcade z Francúzska na stupni víťazov po vytrvalostných pretekoch mužov na 20 km počas biatlonových Majstrovstiev sveta v Anterselve 19. februára 2020. Foto: TASR/AP

Tridsaťjedenročný Fourcade vyštartoval s číslom 30 v žltom a červenom drese vedúceho muža celkového poradia Svetového pohára i hodnotenia disciplíny.

Anterselva 19. februára (TASR) - Francúzsky biatlonista Martin Fourcade triumfoval na majstrovstvách sveta v stredajších vytrvalostných pretekoch na 20 km. V talianskej Anterselve prekonal o 57,0 s Nóra Johannesa Thingnesa Böa, tretí skončil Rakúšan Dominik Landertinger s odstupom 1:22,1 min. Najlepšie zo Slovákov skončil Šimon Bartko na 67. priečke (+8:09,6).

Tridsaťjedenročný Fourcade vyštartoval s číslom 30 v žltom a červenom drese vedúceho muža celkového poradia Svetového pohára i hodnotenia disciplíny. Dopustil sa jedinej streleckej chyby, keď poslal mimo poslednú ranu na záverečnej štvrtej položke. Ponúkol ňou šancu svojmu veľkému nórskemu rivalovi s 54-kou. Bö dorazil na štvrtú streľbu s jedným zaváhaním a vďaka bežeckému výkonu mal súboj o zlato vo vlastných rukách. Pripísal si však druhú trestnú minútu v pretekoch, ktorou sa pripravil o triumf, a záverečný okruh už vypustil a iba kontroloval druhú pozíciu.

"Bol som naštvaný po poslednej rane, pretože som mu dal šancu vyhrať. Spravil som chybu ako školák, nepočkal som si, bol som splašený. Pritom som sa snažil strieľať pomaly, vo vytrvalostných pretekoch sa počíta každá rana, každú som chcel vypracovať. Našťastie, aj Johannes sa dopustil chyby na poslednej položke. V biatlone sa toho za uplynulé roky veľa zmenilo, z tohto titulu mám konečne správny pocit. Znamená pre mňa možno viac ako ktorýkoľvek predtým," povedal Francúz vo vysielaní Eurosportu. Získal dvanáste zlato na MS v kariére, čím sa v historickom rebríčku vyrovnal na druhom mieste Emilovi Heglemu Svendsenovi. Na čele je ďalší legendárny Nór Ole Einar Björndalen s dvadsiatimi titulmi. Fourcade má celkovo z vrcholných podujatí na konte sedemnásť zlatých medailí, z toho päť zo ZOH. V tejto disciplíne sa stal majstrom sveta po štvrtý raz, má v nej aj olympijské zlato. Víťazstvom si zároveň poistil malý glóbus za vytrvalostné preteky.

Na štarte boli traja Slováci, ale o výraznejší úspech prišli pre nevydarenú streľbu. Bartko z nich podal najlepší bežecký výkon, keď sa umiestnil najvyššie napriek šiestim chybám. Päťkrát minuli Martin Otčenáš na 71. (+8:30,9) aj Michal Šima na 78. priečke (+9:29,3). "Prvá streľba ma nejako rozladila a už som sa nevedel skoncentrovať. Urobil som zas veci, ktoré nechápem. Niečo som chcel lepšie spraviť, ale vždy to ide opačne. Boli to moje hlúpe chyby, ktoré ma mrzia. Ani som sa nijako extra necítil, že by som mohol niekde pridať, takým tempom to bolo ťažké," povedal pre RTVS Otčenáš, ktorý sa však prebojoval do nedeľných pretekov s hromadným štartom, kde sa predstaví 30 biatlonistov.

Výsledky vytrvalostných pretekov na 20 km na MS v Anterselve:

1. Martin Fourcade (Fr.) 49:43,1 min. (1 tr. min), 2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +57,0 s (2), 3. Dominik Landertinger (Rak.) +1:22,1 (1), 4. Jakov Fak (Slov.) +1:30,2 (1), 5. Benjamin Weger (Švaj.) +2:25,5 (2), 6. Tarjei Bö (Nór.) +2:33,6 (3), 7. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +2:34,6 (4), 8. Leif Nordgren (USA) +3:04,3 (0), 9. Johannes Dale (Nór.) +3:20,1 (4), 10. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +3:35,3 (2), ... 67. Šimon BARTKO +8:09,6 (6), 71. Martin OTČENÁŠ +8:30,9 (5), 78. Michal ŠIMA (všetci SR) +9:29,3 (5)