Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Zimné športy

Francúz M. Fourcade suverénne vyhral stíhacie preteky, Kazár 49.

Francúzsky biatlonista Martin Fourcade v individuálnych pretekoch mužov Svetového pohára na 20 km 30. novembra 2017 vo švédskom Östersunde. Foto: TASR/AP

Posledných päť terčov už len zvýraznilo dominanciu 29-ročného M. Fourcada, ktorý v tejto sezóne prvýkrát zvíťazil, v celej kariére už 64-krát.

Östersund 3. decembra (TASR) - Suverénnym víťazstvom Francúza Martina Fourcada sa skončili stíhacie preteky 1. kola Svetového pohára biatlonistov. Na 12,5 km trati len raz netrafil terč, druhý v poradí Slovinec Jakov Fak za ním zaostal až 40,8 sekundy a tretí Francúz Quentin Fillon Maillet 42,1. Slovenský biatlonista Matej Kazár (+3:58,0) obsadil 49. priečku a do SP nebodoval.

V šprinte v heroickom súboji na diaľku zvíťazil Nór T. Boe a stíhacie preteky začal so sekundovým náskokom pred M. Fourcadem, štyri ho delili od Nemca Lessera. V jednej minúte sa rozbiehalo až 27 biatlonistov a očakávala sa veľká dráma. Vstúpiť do nej ťažko mohol Matej Kazár, v šprinte až 51. a na štart stíhačky si preniesol stratu na prvého až 1:42 min. So streleckou bilanciou 1-1-1-2 dlho figuroval na 50. priečke, na chvíľu sa z nej zosunul po dvoch úplne posledných netrafených terčoch, no napokon sa zlepšil a obsadil 49. miesto.

Podľa očakávania sa veľmi rýchlo spojila na čele trojica s T. Boem, M. Fourcadem a Lesserom. Streľbu dosť uponáhľali, Lesser až štyri terče netrafil, Francúz s Nórom po jednom. Všetci na medzičase prepustili vedúce posty, na ktorých sa usadili Svendsen, Dolder a Rastorgujevs. Ani oni však dlho na špici po trestných okruhoch nevydržali a po druhej "ležke" sa na nej objavili opäť M. Fourcade a Tarjei Boe. Obrovský náskok vyše 40 sekúnd si M. Fourcade vytvoril v prvej streľbe stojmo, keď na rozdiel od neho všetci blízki prenasledovatelia si museli pridať metre navyše na trestnom okruhu, T. Boe dokonca až trikrát 150. Posledných päť terčov už len zvýraznilo dominanciu 29-ročného M. Fourcada, ktorý v tejto sezóne prvýkrát zvíťazil, v celej kariére už 64-krát.

Výsledky

stíhacie preteky na 12,5 km:
1. Martin Fourcade (Fr.) 30:12,2 (1 tr. okr.), 2. Jakov Fak (Slovin.) +40,8 (2), 3. Quentin Fillon Maillet (Fr.) 42,1 (2), 4. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 49,7 (3), 5. Fredrik Lindström (Švéd.) 50,2 (3), 6. Lars Helge Birkeland (Nór.) 58,2 (1), 7. Julian Eberhard (Rak.) 1:03,2 (3), 8. Anton Šipulin (Rus.) 1:03,9 (2), 9. Simon Fourcade (Fr.) 1:05,1 (1), 10. Erik Lesser (Nem.) 1:07,1 (6), ...49. Matej KAZÁR (SR) 3:58,0 (5)

Priebežné hodnotenie SP (3 z 22 pretekov): 1. M. Fourcade 162, 2. Fillon Maillet 131, 3. J.T. Boe 118, 4. Svendsen 116, 5. Fak 114, 6. T. Boe 103