< sekcia Zimné športy

Kalvaová vyhrala 20 km klasicky a má prvý triumf vo Svetovom pohári

Nórska bežkyňa na lyžiach Anne Kjersti Kalvaová reaguje v cieli po jej víťazstve pretekov na 20 km klasicky s hromadným štartom vo finále Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Lahti 26. marca 2023. Foto: TASR/AP

Veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári mala už pred pretekmi istý Tiril Udnes Wengová z Nórska, ktorá obsadila v nedeľu 18. miesto.

Lahti 26. marca (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Anne Kjersti Kalvaová triumfovala v nedeľňajších pretekoch na 20 km klasicky s hromadným štartom vo finále Svetového pohára vo fínskom Lahti. Finišovala v čase 51:04,3 minúty a druhú Jonnu Sundlingovú zo Švédska zdolala o deväť desatín sekundy. Tretia skončila Katharina Henningová z Nemecka so stratou 1,1 sekundy.

Pre tridsaťročnú Kalvaovú to bolo premiérové individuálne víťazstvo vo Svetovom pohári v kariére. Doteraz bola raz druhá a dvakrát tretia, všetko v prebiehajúcej sezóne a na 10 km klasicky. V nedeľňajších pretekoch sa od začiatku držala v čelnej skupine a na jednotlivých medzičasoch sa striedala na prvej priečke s domácou Kerttu Niskanenovou a Švédkou Ebbou Anderssonovou. Na poslednom medzičase viedla ešte Švédka, ale v závere nestačila na súperky. Najlepší finiš mala práve Kalvaová a triumfovala pred Sundlingovou. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári mala už pred pretekmi istý Tiril Udnes Wengová z Nórska, ktorá obsadila v nedeľu 18. miesto. Pred Američankou Jessie Digginsovou mala náskok 162 bodov. Tretia skončila Fínka Kerttu Niskanenová (-189 b), ktorá vyhrala poradie dlhých behov s náskokom 94 bodov pred Digginsovou.

20 km klasicky s hromadným štartom žien:

1. Anne Kjersti Kalvaová (Nór.) 51:04,3 min, 2. Jonna Sundlingová (Švéd.) +0,9 s, 3. Katharina Hennigová (Nem.) +1,1, 4. Ebba Anderssonová (Švéd.) +1,3, 5. Kerttu Niskanenová (Fín.) +3,3, 6. Frida Karlssonová (Švéd.) +4,6, 7. Heidi Wengová (Nór.) +23,6, 8. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +26,4, 9. Laura Gimmlerová (Nem.) +35,0, 10. Anne Kyllönenová (Fín.) +37,3