Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zimné športy

Skokan na lyžiach Kobajaši získal svoj druhý veľký krištáľový glóbus

Na archívnej snímke japonský skokan na lyžiach Rjoju Kobajaši v slovinskej Planici v piatok 25. marca 2022. Foto: TASR/AP

Jeho konkurent Nemec Karl Geiger, ktorý mohol na veľký glóbus pomýšľať len v prípade víťazstva, skončil až na 16. priečke.

Planica 27. marca (TASR) - Japonský skokan na lyžiach Rjoju Kobajaši sa stal druhýkrát v kariére celkovým víťazom Svetového pohára. K zisku veľkého krištáľového glóbusu mu stačilo aj ôsme miesto v záverečných pretekoch sezóny v slovinskej Planici. Jeho konkurent Nemec Karl Geiger, ktorý mohol na veľký glóbus pomýšľať len v prípade víťazstva, skončil až na 16. priečke. V nedeľnej súťaži v letoch na "mamuťom" mostíku HS-240 triumfoval so ziskom 455,1 bodu Nór Marius Lindvik, ktorý vyhral s náskokom 8,3 bodu pred Japoncom Jukijom Satom (446,8). Na pódiu ich doplnil domáci Peter Prevc (438,6).

Lindvik viedol už po 1. kole, keď za let dlhý 241,5 m dostal 222,6 bodu. V druhom kole si triumf postrážil výkonom 245,5 m. "Je úžasné, že môžem túto skvelú sezónu ukončiť víťazstvom. Fanúšikovia v Planici sú vynikajúci a atmosféra je tu unikátna," povedal po ôsmom víťazstve na podujatiach SP v kariére Lindvik na oficiálnej stránke Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Najdlhší let dňa predviedol Slovinec Cene Prevc, ktorý v 2. kole pristál na značke 246 m, v súčte s prvým mu to stačilo len na siedme miesto. Kobajaši viedol pred záverečnou súťažou poradie o 89 bodov pred Geigerom a k istote celkového triumfu mu stačilo bez ohľadu na výkon súpera získať 11 bodov. Nemcovi však nedal ani len nádej uvažovať o trofeji. Klasifikáciu vyhral so 106-bodovým náskokom pred Geigerom, tretí skončil Lindvik.

Japonec pridal do svojej zbierky druhý veľký glóbus po celkovom prvenstve v sezóne 2018/19. V skončenom ročníku vyhral osem súťaží a ovládol celkové poradie SP, hoci v decembri vynechal niekoľko pretekov pre koronavírusovú infekciu. Uspel aj na ZOH v Pekingu, kde získal zlato na strednom a striebro na veľkom mostíku.

Malý glóbus za triumf v letoch na lyžiach vybojoval Slovinec Žiga Jelar, ktorý v konečnom poradí o 10 bodov zdolal krajana Timiho Zajca. Víťazmi Pohára národov sa stali Rakúšania. Preteky v Planici boli rozlúčkové pre 33-ročného Nemca Severina Freunda, ktorý sa rozhodol ukončiť kariéru.