< sekcia Zimné športy

Letné lyžiarske podujatia sú pod tlakom, rozhodne o nich koronavírus

Na snímke odstavená sedačková lanovka v zatvorenom lyžiarskom stredisku v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách 14. marca 2020. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Organizácia zastrešuje sedem úsekov - alpské disciplíny, beh na lyžiach, skoky na lyžiach, severská kombinácia, akrobatické lyžovanie, snoubording a lyžovanie na tráve.

Bratislava 22. apríla (TASR) - Pandémia nového koronavírusu naplno prepukla v závere minulej zimnej sezóny. Do tej novej zostáva ešte niekoľko mesiacov, ale situácia ovplyvňuje fungovanie aj v Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA), najmä čo sa týka prípravy "na suchu" a letných podujatí.

Asociácia zatiaľ nemusela pristúpiť k úsporným opatreniam, ako je znižovanie platov alebo stavu. "Zatiaľ sme obmedzili len priestor pracovného pohybu, čiže v exekutíve to funguje vcelku dobre, aj keď funkcionársky život a pracovný život našej exekutívy je obmedzený. Realizačné tímy sú v plnom nasadení a pripravujú sezónu 2020/2021. Súčasná situácia najvážnejšie zasahuje a obmedzuje život športovcov," zdôraznil pre TASR prezident SLA Ivan Ivanič.

Organizácia zastrešuje sedem úsekov - alpské disciplíny, beh na lyžiach, skoky na lyžiach, severská kombinácia, akrobatické lyžovanie, snoubording a lyžovanie na tráve. Tréneri na jednotlivých úsekoch vypracovali športovcom individuálne tréningové plány na toto obdobie: "Samozrejme, v tímoch juniorov a dospelých je to v tomto období aj bez vírusového obmedzenia bežné. Na prelome sezón je skôr problém, že sa regulárne nedojazdila sezóna stará (pretekovo a tréningovo), čo bežné zvyklosti dostalo z taktu. Situácia je pre pretekárov, ktorí ešte nemajú zaužívané mechanizmy individuálnej prípravy, problém, s ktorým sa musia popasovať. Starší 'harcovníci' sú v tomto bez problémov. Samozrejme, tímová atmosféra chýba všetkým."

Ročník 2019/2020 nezasiahla len koronavírusová kríza: "Už počas sezóny trpeli podujatia nedostatkom snehu. Niektoré sa museli rušiť. Na konci však straty nebolo možné dobehnúť. Napríklad rozbiehajúcim sa NLC tímom chýbala na konci možnosť pretekať a ukázať svoje schopnosti, možnosti. Filozofovať nad tým, či v celkových hodnoteniach mohlo alebo nemohlo byt niečo ináč, je ťažké. Verejnosť si už dosť pofilozofovala o majstroch Slovenska v hokeji. V našich interných hodnoteniach budeme hľadať kompromisy."

Ivanič a viceprezidenti SLA Ján Garaj a Marino Mersich absolvovali minulý týždeň stretnutie so štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) pre oblasť športu Ivanom Husárom. Letná príprava bude definitívne iná ako v minulosti, no prezident SLA zatiaľ nespresnil, do akej miery: "To budeme vedieť o pár týždňov. Záložné možnosti sú obmedzené. Pokiaľ sa začne sezóna v plánovanom čase, tak sa stratený čas nahradiť nedá. Dá sa len improvizovať a v skrátenom intervale pracovať ďalej. Celé je to o kreativite v tréningovom procese a viac ako v minulosti o mentálnej sile. Zostať mentálne v takte, ale to sa týka všetkých oblastí spoločenského života."

Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) pre pandémiu koronavírusu preložila na neurčito svoj tohtoročný Kongres. Od 17. do 23. mája v thajskej Pattayi sa mal schvaľovať aj kalendár Svetového pohára 2020/2021. Prestížny seriál v alpskom lyžovaní tradične štartuje už v závere októbra na ľadovci v rakúskom Söldene. Zatiaľ čo o osude zimnej sezóny ešte nie je rozhodnuté, už teraz je isté, že sa neuskutočnia niektoré letné podujatia. Organizovať ich malo aj Slovensko: "Letné podujatia sú definitívne pod tlakom. Plánovaný Svetový pohár v lyžovaní na tráve v máji pri Piešťanoch už vírusu padol za obeť. Augustový banskobystrický Svetový pohár Roller Ski ešte žije v nádeji, ale veľká nie je. Obmedzenia v zime si zatiaľ nepripúšťame, ale reálne sú. Otázka je, či budú mať súťažiaci porovnateľné a férové podmienky na prípravu štartu zimnej časti sezóny. Tempo diktuje vírus a nie my."