< sekcia Zimné športy

Vlhová je nová slalomárska kométa. Jasná bude vo vytržení

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli víťazstvo slalomu Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo švédskom stredisku Aare 13. decembra 2015. Foto: TASR/AP

Spôsob, akým v nedeľu premiérové vyhrala vo švédskom Aare preteky Svetového pohára, mal priam explozívny rámec.

Aare 13. decembra (TASR) - Nie je to rekordný nástup, aký v hustých bránkach kedysi predviedli Janica Kosteličová či Mikaela Shiffrinová. Slovenku Petru Vlhovú však pokojne možno nazvať novou slalomovou kométou Svetového pohára. Spôsob, akým v nedeľu premiérové vyhrala, mal priam explozívny rámec.V Jasnej dve adeptky na pódium

Je tak definitívne, že ak sa nič zlé nestane, 6. marca bude mať slovenské zjazdové lyžovanie dve horúce adeptky na pódiové umiestnenie v slalome SP v Jasnej. Neuveriteľné, že historickú športovú udalosť na bielych svahoch ozdobia až dve slovenské hviezdy, Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová, ktoré ako jediné dokázali v samostatnej ére nadviazať na federálnu elitu Janky Gantnerovej-Šoltýsovej. Silný faktor je aj Vlhovej rodisko Liptovský Mikuláš, teda mesto pár kilometrov od úpätia Nízkych Tatier s priamym ťahom na Jasnú pod Chopkom.

Na snímke vľavo Veronika Velez Zuzulová, ktorá skončila v slalome Svetového pohára vo francúzskom Aare na šiestom mieste. Vpravo jej krajanka Petra Vlhová , ktorá v Aare zvíťazila. A Peťka stále tomu nemôže uveriť !!!! - komentuje Veronika spoločnú fotografiu na svojom profile
Foto: Teraz.sk/Facebook veroniky Velez Zuzulovej


Pri troche odvahy by našinec mohol použiť aj výraz "horúce adeptky na víťazstvo v Jasnej". Treba však dodržať rešpekt pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá v prvých dvoch slalomoch sezóny dominovala priam galaktickým rozdielom a v Aare neštartovala pre zranenie. Na druhej strane táto skutočnosť nijako nezhodnocuje senzačný triumf Vlhovej, ktorá sa navyše pred dvoma týždňami TASR vyznala: "Do druhého kola som prvýkrát v živote išla na štvrtom mieste, takže medzi poslednými a bola to nová skúsenosť. Myslím si, že som sa s tým dobre popasovala, aj keď som chcela byť prvá. Veľa ľudí mi gratulovalo a mnohí boli prekvapení, lebo som tam vystrelila ako raketa." Teraz, s odstupom dvoch víkendov Petra konštatovala: "Mrzelo ma to, že som klesla na siedmu priečku, ale nič to, teraz som si to vynahradila. Prvé pódium a hneď víťazstvo, to je niečo neuveriteľné." A pre TASR dodala, že trochu nervozity na štarte druhej jazdy cítila: "Cez pauzu so snažila o bežné vyplnenie času, nič špeciálne. Napila som sa, dala som si ovocie. Samozrejme prehliadka trate a oddych."

Maximalistické ciele

Kométa, či raketa, Petra mala odvahu vysloviť maximalistické ciele vždy. Prvýkrát počas jej tiež senzačného 11. miesta v jej debutových pretekoch SP v roku 2012 v rakúskom Semmeringu. Už vtedy vyhlásila, že raz chce byť najlepšia. Pravda, v Aare v cieľových priestoroch pre svetové agentúry pripustila, že bola aj sama prekvapená: "Je to až neuveriteľné, že to išlo tak skvele. Moje prvé kolo, to bola najlepšia jazda, akú som kedy predviedla. Je to pre mňa skvelý deň, prvýkrát na pódiu a hneď najvyššie. Neviem, ako by som opísala moje pocity, proste som šťastná a naplnená emóciami."

V Jasnej už vyhrala

Medzi Vlhovej prvým úspechom SP a nedeľňajším Aare nešlo na najvyšších fórach vždy všetko podľa plánov, ale mladučká Slovenka excelovala na mládežníckych vrcholoch. Práve v Jasnej sa v roku 2014 stala juniorskou majsterkou sveta, predtým získala večný štatút prvej slovenskej šampiónky na ZOH mládeže, keď zlatú medailu vydolovala tiež v obľúbenom slalome.

Slovenská juniorská reprezentantka Petra Vlhová sa raduje z víťazstva v slalome žien na Majstrovstvách sveta juniorov v alpskom lyžovaní v Jasnej v piatok 28. februára 2014.
Foto: TASR/Dušan Hein


Symbolika

Mládežnícke úspechy ju spájajú s dávnejšou zlatou juniorkou Veronikou Velez-Zuzulovou a jej o 11 rokov staršia kamarátka stála tiež pri nej veľmi blízko práve v prelomových súťažiach. Pred tromi rokmi v Semmeringu sa Petrin prvý prienik v SP zrodil po boku vytúženého prvého Veronikinho víťazstva v pretekoch. SP. V Aare rutinérky zase 6. miestom okorenila senzačný úspech svojej mladšej reprezentačnej kolegyne.

lovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová sa raduje v cieli z víťazstva v sobotňajšom slalome Svetového pohára v Semmeringu 29. decembra 2012. Veronika Velez-Zuzulová dosiahla v sobotu životný úspech, keď prvýkrát v kariére vyhrala slalom Svetového pohára. FOTO TASR/AP
Foto: TASR/AP