< sekcia Zimné športy

Lyžiar Žampa po sezónnom maxime: Konečne som dal moju jazdu

Na archívnej snímke Adam Žampa. Foto: TASR Martin Baumann

Na najlepší výsledok v sezóne Žampu katapultoval druhý najrýchlejší čas v 2. kole.

Krajnska Gora 4. marca (TASR) - Slovenský lyžiar Adam Žampa obsadil v sobotňajších pretekoch Svetového pohára v obrovskom slalome v slovinskej Krajnskej Gore 15. miesto. Bol to pre neho najlepší výsledok v sezóne, katapultoval ho naň druhý najrýchlejší čas v 2. kole.

"Bolo to super. Pätnáste miesto v obráku v Krajnskej Gore je perfektné. Ešte viac ma teší to, že som v 2. kole urobil druhý najrýchlejší čas. V 1. kole som urobil obrovskú chybu a so šťastím som postúpil do druhého. Vedel som ale, že lyžujem dobre, a že mám na to urobiť dobrý výsledok. V 2. kole mi jazda vyšla od štartu až do cieľa. Fakt, dal som konečne moju jazdu a 15. miesto je tohtoročné maximum. Som zato veľmi šťastný," zhodnotil 27-ročný slovenský reprezentant.

Ten sa ako jeden z mála štartujúcich v druhom kole skvele vyrovnal s kľúčovou pasážou pred tretím medzičasom. Prechod do zatvoreného oblúku vyžadoval menej agresívny a širší nájazd, čo slovenský zjazdár zvládol na jednotku. Väčšina pretekárov vletela do tejto bránky príliš priamo a nepokojné povrchové vlnky im lyže zviezli hlboko nad ďalšiu bránku a keďže nasledoval menej strmý úsek, stratili tam desiatky desatín, ba až celé sekundy.

"Pravdu povediac, nepamätám si takto náročný obrák. V 1. kole vypadlo strašne veľa ľudí a podmienky, čo sa týka snehu boli veľmi ťažké, bolo to veľmi ľadové a veľmi rozbité. To isté sa ukázalo aj v 2. kole. Je až neskutočné, ako Marcel Hirscher môže ísť aj v takom rozbitom tak neuveriteľne rýchlo," povedal Žampa na adresu víťazného Rakúšana, ktorý v predstihu ovládol celkovú klasifikáciu tejto disciplíny. V nedeľu bol v slovinskom dejisku na programe slalom.