Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zimné športy

Nóri Kläbo a Skistadová vyhrali šprint klasicky v Drammene

Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo víťazí v šprinte Svetového pohára v Drammene v utorok 14. marca 2023. Foto: TASR - AP

Jediný slovenský zástupca Jáchym Cenek sa do vyraďovačky medzi najlepšiu tridsiatku nedostal, v kvalifikácii obsadil posledné klasifikované 57. miesto.

Drammen 14. marca (TASR) - Nórski bežci na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo a Kristine Stavas Skistadová triumfovali v šprinte klasicky na podujatí Svetového pohára na domácej pôde v Drammene. Jediný slovenský zástupca Jáchym Cenek sa do vyraďovačky medzi najlepšiu tridsiatku nedostal, v kvalifikácii obsadil posledné klasifikované 57. miesto.

Kläbo si upevnil post lídra Svetového pohára i hodnotenia šprintu. Vo finále jasne dominoval a v cieli mal náskok 1,79 sekundy pred krajanom Erikom Valnesom, tretí skončil francúzsky reprezentant Rihard Jouve (+2,13). Nóri mali vo finálovej šestici až päťčlenné zastúpenie. "Bežať tento mestský šprint je pre mňa vždy niečo špeciálne a som rád, že som vyhral. Trať bola náročná, ale mal som dobre pripravené lyže a to mi pomohlo," povedal Kläbo, ktorý zaznamenal už 14. individuálny triumf v sezóne. Pred krajanom Paalom Golbergom má v celkovom hodnotení SP náskok už 224 bodov. Slovák Cenek zaostal ďaleko za postupom, v kvalifikácii stratil na trati dlhej 1200 m na najrýchlejšieho Kläba viac ako 23 sekúnd.

Skistadová si pripísala druhé víťazstvo v SP v kariére, keď vo finále zdolala o 1,22 sekundy olympijskú víťazku i majsterku sveta z nedávneho šampionátu v Planici Jonnu Sundlingovú zo Švédska. Tretia skončila ďalšia Nórka Tiril Udnes Wengová (+1,83) a zvýšila svoj náskok na čele seriálu. Pred druhou Američankou Jessie Digginsovou má k dobru už 145 bodov, tretia je Fínka Kerttu Niskanenová.