< sekcia Zimné športy

Kandidatúra Milána a Cortiny má v Taliansku 83-percentnú podporu ľudí

ZOH, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Talianska vláda prisľúbila finančnú podporu v piatok. Zaviazala sa, že pokryje bezpečnostné aj antidopingové náklady a zaistí tiež víza pre športovcov, funkcionárov a fanúšikov.

Miláno 6. apríla (TASR) - Kandidatúra Milána a Cortiny d'Ampezzo na usporiadanie zimných olympijských hier 2026 má 83-percentnú podporu obyvateľstva. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zverejnil prieskum v čase, keď jeho hodnotiaca komisia dokončila týždňovú inšpekciu potenciálnych dejísk.

Talianska vláda prisľúbila finančnú podporu v piatok. Zaviazala sa, že pokryje bezpečnostné aj antidopingové náklady a zaistí tiež víza pre športovcov, funkcionárov a fanúšikov. Minister vnútra Matteo Salvini sa už stretol s inšpektormi MOV. Vedúci hodnotiacej komisie Octavian Morariu zverejnil čísla z prieskumu v sobotu. V Miláne si ZOH želá 87 percent ľudí, v regióne Lombardsko, ktorého je Miláno hlavné miesto, vyjadrilo súhlas 81 percent. V Benátsku, kde sa nachádza Cortina, bolo za podujatie 80 percent obyvateľov. S Talianskom súperí jedine kandidatúra Štokholmu a Are, ktorá však zatiaľ nemá podporu vlády, podľa prieskumov majú ZOH vo Švédsku 53-percentnú podporu.

MOV vyberie organizátora 24. júna vo švajčiarskom Lausanne, Švédi majú na dodanie garancií čas do 12. apríla. Talianska vláda je ochotná uvoľniť 415 miliónov eur, MOV investuje 920 miliónov amerických dolárov. "Je tam silná podpora vlády, lokálnych komunít, športovcov aj finančného sektora. Piatkový list podpísaný premiérom to potvrdil. Olympijské hry poháňajú sociálne a environmentálne zmeny a sú aj pravá obchodná príležitosť. Je dôležité mať záruky načas, aby sme ich mohli posúdiť do 24. júna. Na tomto dátume záleží," zdôraznil Morariu pre agentúru AFP.

Hodnotiaca komisia pobudla v Taliansku päť dní, prvú zastávku mala v Benátkach. Podľa návrhu by sa krasokorčuľovanie, hokej a rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe konali v Miláne, boby, sane, skeleton a curling v Cortine. Región Tridentsko-Horná Adiža by privítal rýchlokorčuľovanie, biatlon a súťaže v severských disciplínach. Alpské lyžovanie mužov je naplánované v Bormiu, ženy by sa predstavili v Cortine. Otvárací ceremoniál by sa uskutočnil na milánskom futbalovom štadióne San Siro a záverečný vo veronskej Aréne, čo je zachovaný rímsky amfiteáter z prvého storočia nášho letopočtu.

"Po piatich dňoch môžeme povedať, že obrovská podpora, ktorú ukázal náš prieskum, nie je prekvapenie. Všade sme sa cítili vítaní, našli sme skvelý kandidačný tím, ktorý do svojej práce vložil veľa entuziazmu. Toto je naozaj veľmi, veľmi silný návrh," dodal Morariu. "Chceme zvíťaziť! Olympijské hry môžu nášmu mestu otvoriť zásadné možnosti," vyhlásil starosta Milána Giuseppe Sala.

Taliansko usporiadalo OH 1960 v Ríme a ZOH 1956 a 2006 v Cortine, resp. Turíne. "Máme dlhú históriu organizovania skvelých športových udalostí. Dúfame, že táto tradícia bude pokračovať v roku 2026," uzavrel prezident Talianskeho olympijského výboru (CONI) Giovanni Malago.