< sekcia Zimné športy

Rusi budú štartovať na MS v severských disciplínach pod vlajkou FIS

Ilustračná foto. Foto: TASR/AP

Šampionát v nemeckom stredisku sa uskutoční 22. februára - 7. marca.

Berlín 11. januára (TASR) - Ruskí športovci budú štartovať na MS v severských disciplínach v Oberstdorfe pod vlajkou Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Vo výsledkovej listine ich budú uvádzať ako Národných športovcov z Ruska. Šampionát v nemeckom stredisku sa uskutoční 22. februára - 7. marca.

Ak ruský športovec získa v niektorej disciplíne zlatú medailu, na stupňoch víťazov mu zahrajú hymnu FIS. Rusi nebudú môcť pod svojou vlajkou štartovať na OH 2020 v Tokiu ani na ZOH 2022 v Pekingu. Po odvolaní Ruska proti štvorročnému dištancu Športový arbitrážny súd (CAS) vlani v decembri znížil trest na polovicu. Športovci, ktorí sa nedopustili dopingového prehrešku, budú môcť na najväčších podujatiach štartovať so štatútom "nezávislých" a bez národných symbolov, podobne ako na zimnej olympiáde 2018 v Pjongčangu.

Dôvodom potrestania je obvinenie z manipulovania dát z antidopingového laboratória v Moskve v rokoch 2012 až 2015 pred ich odovzdaním Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). Obsahovali totiž dôkazy o množstve prehreškov, ktoré boli zatajované za pomoci štátu. Informovala o tom agentúra DPA.