< sekcia Zimné športy

Slovenské slalomové popolušky skončili na historickom žrebe prvá a 15.

Na snímke vpravo slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Petra Vlhová počas verejného žrebovania štartových čísiel na utorňajší slalom Svetového pohára v rakúsom Lienzi, 28. decembra 2015. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Pretekárky museli veľkým kladivom udrieť do predmetu v tvare orecha a odtiaľ si vytiahli štartovú vestu, ktorú si priložili k prednej časti tela a ukázali sa divákom aj s číslom.

Lienz 28. decembra (TASR) - Veronika Velez-Zuzulová si užila desiatky verejných žrebovaní pred slalomom Svetového pohára. No pre Petru Vlhovú to bola v pondelok večer v rakúskom Lienzi premiéra. V utorňajšej súťaži sa 31-ročná rutinérka predstaví s číslom jeden a jej o 11 rokov mladšia reprezentačná kolegyňa nastúpi s pätnástkou na kombinéze.

Obe sa postarali o historický okamih - nikdy predtým neboli dve slovenské lyžiarky protagonistky slávnosti 15-členného menoslovu, ktorému takáto pompézna udalosť prideľuje štartové čísla pred pretekmi SP v obrovskom alebo špeciálnom slalome. Petra Vlhová pred mesiacom prvýkrát zabodovala v najlepšej desiatke SP. V americkom Aspene obsadila 7. miesto, dva týždne vo švédskom Aare senzačne vyhrala a výrazne si polepšila pozíciu v štartovej listine SP. Posunula sa z 23. priečky na 15., pričom na začiatku sezóny bola na 35. pozícii. V Lienzi ju tak žrebovali v skupine 8-15, Veronika Velez-Zuzulová (v koeficientálnom poradí štvrtá) bola naďalej súčasťou užšej elity 1-7.

Žrebovanie pred vyše tisíckou fanúšikov v centre Lienzu malo vianočnú atmosféru. Pretekárky museli veľkým kladivom udrieť do predmetu v tvare orecha a odtiaľ si vytiahli štartovú vestu, ktorú si priložili k prednej časti tela a ukázali sa divákom aj s číslom. Z hľadiska slovenského lyžovania tam bola aj špeciálna symbolika - jedna slovenská slalomová "popoluška" preteky v prvom kole otvára a druhá uzaviera elitnú skupinu, po nej sa už štartuje podľa poradia v štartovej listine SP, resp. fis-ových bodov. Tretia Slovenka Barbara Kantorová sa tak na štart štvrtého slalomu sezóny SP postaví s číslom 52.