< sekcia Zimné športy

Medlová má viac času na seba, vrátila sa k meditácii a joge

Na snímke slovenská snoubordistka Klaudia Medlová počas kvalifikácie Big Air na XXIII. ZOH v Pjongčangu 19. februára 2018. Foto: TASR - Martin Baumann

Tradične významnú súčasť jej kalendára tvorili pozvánkové preteky, kde sa predstavila svetová špička. Vrcholom sezóny pre Medlovú boli januárové X-Games v coloradskom Aspene.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Snoubordistka Klaudia Medlová vníma domácu karanténu ako dobrú príležitosť na načerpanie nových síl po namáhavej sezóne. Za veľké plus považuje, že má na seba i najbližších viac času. Pandémia nového koronavírusu jej dokonca vnukla myšlienku vrátiť sa k meditácii a joge. Súťažná prestávka jej padla vhod aj z toho dôvodu, že si doma v Liptovskom Mikuláši môže doliečiť drobné zranenia.

"Každé ráno sa snažím vstávať v rovnakom čase, aby som sa nastavila na určitý režim. Nasleduje meditácia, joga, studená sprcha... Takto to u mňa chodí každý deň. Zatiaľ je to pohodička. Priznám sa, že vyznávačom meditácie a jogy som už dlhšiu dobu, no počas náročnej sezóny, keď som často pociťovala únavu z dlhého cestovania a časových posunov, som sa nevedela do toho donútiť. Teraz je správna chvíľa, aby som sa do toho ponorila a našla si čas pre seba, moje telo a hlavu," prezradila v rozhovore pre TASR 26-ročná slovenská reprezentantka, ktorá v minulej sezóne absolvovala štyri podujatia Svetového pohára. Najlepší výsledok dosiahla zverenka trénera Mateja Matysa v Atlante, kde skončila ôsma v Big Air.

Tradične významnú súčasť jej kalendára tvorili pozvánkové preteky, kde sa predstavila svetová špička. Vrcholom sezóny pre Medlovú boli januárové X-Games v coloradskom Aspene, na ktorých obsadila šiestu priečku v Big Air. "Sezóna bola dlhá. Minulý rok som končila v máji, potom som trénovala doma v Mikuláši a už v polovici júla som letela na Nový Zéland. Odvtedy až do marca som prakticky bez prestávky jazdila, takže toho bolo naozaj dosť. Asi bolo aj na niečo dobré trocha sa zastaviť. Na X-Games som sa pripravovala azda najviac v rámci kempov a priznám sa, išla som tam s trémou. S vystúpením na týchto pretekoch som napokon bola spokojná, aj keď som nedosiahla na pódium. Ako každý rok, aj tentoraz sa tam zišla silná konkurencia. Súperiť s mladými a dravými Japonkami, ktoré trénujú nonstop a posúvajú svoje limity míľovými krokmi vpred, je stále náročnejšie. Tie baby skáču to, čo pred šiestimi rokmi chlapi a súťaž žien sa vďaka nim dostáva na vyšší level. Ženský snoubording sa stáva zaujímavejší ako mužský. Je to podľa mňa aj preto, že baby začínajú byť viac konzistentné a menej padajú, robia triky s veľkými otáčkami a do toho pridávajú dvojité či trojité saltá," myslí si bronzová medailistka zo slopestyle z MS 2015 v Kreischbergu.

Domov sa stihla vrátiť v marci z Nórska krátko pred uzavretím letísk: "Prvé tri týždne som iba oddychovala a nariadila si osobnú karanténu, pretože som predtým vkuse cestovala a stretávala sa s množstvom ľudí. Snažila som sa byť zodpovedná voči sebe i môjmu okoliu, nechcela som nič riskovať, mohla som byť riziková osoba. Trochu sa aj čudujem, že ma koronavírus pri toľkých cestách obišiel (smiech). Neskôr sme sa dozvedeli správu o zrušení všetkých zostávajúcich pretekov v sezóne, ktorá mala trvať niekedy do apríla či mája, takže som už zostala doma."

Snoubordová komunita momentálne netuší, ako bude vyzerať súťažný kalendár novej sezóny. Augustová ouvertúra na Novom Zélande sa javí ako nereálna, tamojšia vláda totiž plánuje stopnúť leteckú dopravu a uzavrieť hranice. "Dostala som správu od mojej kamarátky, českej snoubordistky Šárky Pančochovej, že Nový Zéland chce zaviesť tieto striktné opatrenia na dvanásť mesiacov. Momentálne teda vôbec neviem, kedy a kam pôjdem trénovať na sneh alebo si niekde zaskákať do airbagov, ktoré sú ideálny simulátor skokov. Zatiaľ to ani veľmi neriešim. Uplynulé dva roky som sa totiž prakticky nezastavila, deväť-desať mesiacov v sezóne som bola na snehu. Čiže som aj tak trochu rada, že sa ten šialený kolobeh zastavil. Trávim chvíle doma, s kamarátkou Natáliou popri tom veľa cvičíme, chystáme si tréningy na rôzne partie tela. Okrem toho som dostala nejaké cviky od fyzioterapeutov na spevnenie ramena, s ktorým som mala problémy počas sezóny," dodala pre TASR Medlová.