< sekcia Zimné športy

Tande je už po hrozivom páde pri vedomí a dýcha bez prístrojov

Na snímke účastníci Svetového pohára v skokoch na lyžiach v slovinskej Planici pózujú s transparentom s povzbudzujúcim odkazom pre zraneného nórskeho kolegu Daniela-Andrého Tandeho v nedeľu 28. marca 2021. Foto: TASR/AP

Pozitívne správy potvrdil aj tímový lekár Guri Ranum Ekls, ktorý prezradil, že Tande spravil veľký pokrok za uplynulých 24 hodín.

Ľubľana 29. marca (TASR) - Nórsky skokan na lyžiach Daniel Andre Tande je už pri vedomí a dýcha samostatne. Dvadsaťsedemročný olympijský šampión mal ťažký pád v skúšobnom kole pred štvrtkovou súťažou Svetového pohára. V slovinskej Planici tvrdo dopadol na doskočisko mamutieho mostíka HS240, po poskytnutí prvej pomoci ho vrtuľníkom transportovali do nemocnice v Ľubľane. Tam ho lekári uviedli do umelého spánku.

"Pondelok začal najlepšie ako mohol. Podľa správ našich slovinských priateľov je Daniel hore a už komunikoval s matkou a priateľkou. Všetko je v poriadku," citovala agentúra DPA šéfa nórskej reprezentácie Clasa Bredeho Braathena.

Pozitívne správy potvrdil aj tímový lekár Guri Ranum Ekls, ktorý prezradil, že Tande spravil veľký pokrok za uplynulých 24 hodín. V pondelok ráno ho odpojili od pľúcnej ventilácie: "Všetko ide dobre, je pri vedomí a dýcha bez prístrojov." Podľa DPA Tande utrpel pri páde zlomeninu kľúčnej kosti a menej závažný pneumotorax.