< sekcia Zimné športy

Tour de Ski: Boľšunov obhájil triumf

Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov, archívna snímka. Foto: TASR/AP

V talianskom Val di Fiemme v nedeľu vyhral jeho krajan Denis Spicov s náskokom 13,3 sekundy, tretí bol Francúz Maurice Manificat (+15,2).

Val di Fiemme 10. januára (TASR) - Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov obhájil celkový triumf na Tou de Ski. V záverečnej 8. etape pretekoch na 10 km s hromadným štartom voľnou technikou obsadil druhé miesto. V talianskom Val di Fiemme v nedeľu vyhral jeho krajan Denis Spicov s náskokom 13,3 sekundy, tretí bol Francúz Maurice Manificat (+15,2).

Boľšunov dominoval na celom podujatí, keď zvíťazil v piatich z ôsmich etáp. Pred záverečným vystúpením mal pred druhým Manificatom priepastný náskok viac ako troch minút, ktorý s prehľadom udržal. Väčšinu pretekov sa držal na predných miestach, pred posledným medzičasom na 9,2 km síce v stúpaní stratil rovnováhu a bol až štvrtý, v posledných metroch však zabral a skončil druhý za Spicovom. Ten nastúpil v poslednej tretine trate a svojím mohutným záverom nedal konkurencii žiadnu šancu. V konečnom hodnotení Tour si zabezpečil tretiu priečku za Manificatom.

Boľšunov vďaka triumfu napodobnil Švajčiara Daria Colognu, ktorému sa podarilo obhájiť triumf na TdS v roku 2012. Dve víťazstvá na Tour majú aj Nór Martin Johnsrud Sundby a Čech Lukáš Baurer, najúspešnejší je Cologna so štyrmi prvými miestami. V hodnotení Svetového pohára si poistil prvú priečku s 1297 bodmi. Druhý je jeho krajan Ivan Jakimuškin, ktorý má na konte 631 b.