< sekcia Zimné športy

OBRAZOM: Podsklz a záklon vyradili Vlhovú z obrovského slalomu

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati 1. kola obrovského slalomu Svetového pohára žien v nemeckom Ofterschwangu 9. marca 2018. Vlhová prvé kolo nedokončila a vypadla. Foto: TASR/Martin Baumann

Do druhého kola topfavoritkám "vypálila sneh" Nórka Ragnhild Mowinckelová.

Ofterschwang 9. marca (TASR) - Slovenskej lyžiarke Petre Vlhovej nevyšiel piatkový obrovský slalom Svetového pohára v Ofterschwangu, v ktorom nedokončila 1. kolo. Po necelých 50 sekundách jazdy sa snažila dostať z hlbšieho oblúku, ale podkĺzla jej vnútorná lyža a napriek bleskovej korekcii sa už zo záklonu nezmestila do ďalšej bránky.Do druhého kola topfavoritkám "vypálila sneh" Nórka Ragnhild Mowinckelová. Pretekárka, ktorá sa len pred zimnou olympiádou prepracovala do 7-člennej elitnej skupiny štartového renkingu, zašla na náročnom profile ako jediná bez viditeľného zaváhania. Napriek štartovému číslu jeden a teda bez možnosti varovania zvládla v prvých 15 sekundách aj dva "odskokové" oblúky. Časom 1:17,83 min. o 44 stotín dištancovala domácu Viktoriu Rebensburgovú, o 56 stotín Talianku Martu Bassinovú. Po 15-ke štartujúcich štvrtá Američanka Mikaela Shiffrinová stratila 6 desatín. Francúzka Tessa Worleyová, špecialistka na túto disciplínu, bojujúca s Rebensburgovou o malý glóbus, zaostala ďalšiu sekundu za Nemkou. Po úvodných dvoch kritériových bránkach neprešla dobre ani treťou nástrahou tesne pred tretím medzičasom.

Na snímke americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová na trati 1. kola obrovského slalomu Svetového pohára žien v nemeckom Ofterschwangu 9. marca 2018.
Foto: TASR/Martin Baumann


Tento úsek bol osudný aj Petre Vlhovej, ktorá stroskotala vo vnútri dvojkombinácie zatvorených oblúkov. Úvodné parametrové prejazdy mala solídne, ale s podmienkami nebola úplne stotožnená, čo deklaroval aj jej druhý medzičas. Strata vyše sekundy po necelej polovici trate ju odsúvala na záver priebežného poradia, ale následná chyba jej neumožnila bojovať v druhom kole o cenné body, predovšetkým do celkovej klasifikácie. "Bola tam vlna, po ktorej nasledovala prejazdová brána, trošku mi povolilo nohu, tým pádom som stratila tlak a minula som bránu. Teraz sa počíta každý bod, ale vypadla som a nedá sa nič robiť. Budem sa snažiť ďalej," povedala Vlhová pre TASR.


/vyslaní redaktori TASR P. Horváth a A. Bezák/