< sekcia Zimné športy

ZOH: Zlato v dvojboboch si vybojovali Kanaďania a Nemci

Kanadský bobista Justin Kripps. Foto: TASR/AP

Tretí skončili Lotyši Oskars Melbardis a Janis Strenga.

Pjongčang 19. februára (TASR) - Dramatická súťaž dvojbobov na ZOH 2018 v Pjongčangu priniesla zlatú medailovú radosť hneď pre dve krajiny. Najcennejší kov si vybojovali Kanaďania Justin Kripps a Alexander Kopacz spolu s Nemcami Francescom Friedrichom a Thorstenom Margisom, obe posádky dosiahli v súčte štyroch jázd navlas rovnaký čas 3:16,86 min. Tretí skončili Lotyši Oskars Melbardis s brzdárom Janisom Strengom (+0,05 s).

Naposledy dve zlaté medaily v súťaži dvojbobov udelili na ZOH 1998 v japonskom Nagane, tešili sa z nich Taliani a Kanaďania.

V Kĺzavom centre v rezorte Alpensia si solídnu východiskovú pozíciu vytvorili Nemci Nico Walther s Christianom Poserom, keď po dvoch jazdách figurovali na čele s náskokom jednej desatiny sekundy pred Krippsom a Kopaczom, druhý súťažný deň im však nevyšiel podľa predstáv a dostali sa mimo medailových stupňov.

Kripps s Kopaczom sa po vydarenej tretej jazde dostali do vedenia. Súťaž sľubovala dramatické vyvrcholenie, reálnu šancu na zlato si držalo prvých päť dvojbobov, ktoré mali minimálny odstup od lídrov. Štvrtá jazda najlepšie vyšla Lotyšom Melbardisovi so Strengom, ktorí sa posunuli na medailové pódium za dvojicu zlatých posádok.

"Senzačné finále a skvelá reklama pre bobový šport. Dúfam, že organizátori vyrobili štyri zlaté medaily (smiech)," vyhlásil Friedrich. Tréner nemeckej reprezentácie René Spies v cieli nemohol uveriť, keď videl na výsledkovej tabuli dva identické časy: "Neuveriteľné preteky. Nič také som predtým nezažil."

Výsledky

dvojboby - muži:

1. Nemecko 2 (Francesco Friedrich, Thorsten Margis)
1. Kanada 1 (Justin Kripps, Alexander Kopacz) obaja 3:16,86 min
3. Lotyšsko 2 (Oskars Melbardis, Janis Strenga) +0,05 s
4. Nemecko 3 (Nico Walther, Christian Poser) +0,20
5. Nemecko 1 (Johannes Lochner, Christopher Weber) +0,28
6. Kórejská republika 1 (Won Yunjong, Seo Youngwoo) +0,54
7. Kanada 3 (Nick Poloniato, Jesse Lumsden) +0,88
8. Rakúsko 2 (Benjamin Maier, Markus Sammer) +0,90
9. Lotyšsko 1 (Oskars Kibermanis, Matiss Miknis) +0,94
10. Kanada 2 (Christopher Spring, Lascelles Brown) +1,38