< sekcia Zimné športy

Zomrel olympijský víťaz z Albertville 1992 Finn Christian Jagge

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

O úmrtí informovala na Facebooku jeho manželka Trine-Lise, s ktorou mal Jagge dve deti.

Oslo 8. júla (TASR) - Vo veku 54 rokov zomrel bývalý nórsky lyžiar Finn Christian Jagge. Olympijský víťaz v slalome z Albertville 1992 skonal v stredu po krátkej chorobe, oznámila agentúra DPA.

O úmrtí informovala na Facebooku jeho manželka Trine-Lise, s ktorou mal Jagge dve deti. "Je to strašne smutná správa," reagoval na úmrtie Jaggeho dlhoročný reprezentačný kolega Kjetil Andre Aamodt. "Bol unikátny športovec. Vynikal vo viacerých športoch, aj v tenise. Na alpskej lyžiarskej scéne bol legenda," povedal Aamodt pre nórsku televíziu NRK. "Bol oddaný športu, vždy veľmi tvrdo trénoval," spomína na Jaggeho ďalší bývalý nórsky reprezentant v alpskom lyžovaní Tom Stiansen.

Jagge debutoval vo Svetovom pohári v roku 1984 vo švédskom Aare. Pretekal takmer výlučne v slalome, iba výnimočne štartoval v kombinácii. Svoj prvý slalom vyhral v decembri 1991, celkovo slávil sedem víťazstiev v pretekoch SP, všetky dosiahol vo svojej parádnej disciplíne. Najväčší úspech v kariére slávil na ZOH 1992 v Albertville, keď zdolal slalomového velikána svojej éry Taliana Alberta Tombu. Profesionálnu lyžiarsku kariéru ukončil v roku 2000, potom sa vydal na trénerskú dráhu, viedol nórske slalomárky. "Finn Christian bol vzorom pre mnohých našich mladých a nádejných reprezentantov v alpskom lyžovaní," reagovala prezidentka Nórskeho olympijského a paralympijského výboru Berit Kjöllová.