Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia ZOH 2018

ZOH: Hagová zlatá na 10 km voľnou technikou, Procházková skončila 58.

Ragnhild Hagová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Striebro vybojovalaŠvédka Kallová, na bronzovej priečke skončili zhodne Nórka Björgenová a Fínka Pärmäkoskiová.

Pjongčang 15. februára (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Ragnhild Hagová získala na ZOH v Pjongčangu zlatú medailu na 10 km voľnou technikou. Striebro vybojovala so stratou 20,3 s Švédka Charlotte Kallová, na bronzovej priečke skončili zhodne s odstupom 31,9 s Nórka Marit Björgenová a Fínka Krista Pärmäkoskiová. Slovenka Alena Procházková obsadila 58. priečku so stratou 3:59 min. . Kallová chcela nadviazať na zlato zo skiatlonu a do prvej polovice pretekov sa držala na vedúcej pozícii.

Hagová však zaostávala iba minimálne a postupne znižovala svoju stratu. Na prvom medzičase mala minimálnu stratu aj Švajčiarka Nathalie Von Siebenthalová, tá však napokon za zlatou Nórkou zaostala o takmer 50 sekúnd a skončila až šiesta. Hagová bola na treťom medzičase už prvá, postupne zvyšovala svoj náskok pred Kallovou i ďalšími pretekárkami a dosiahla životný úspech. Björgenová ukoristila vďaka skvelému finišu už svoju 12. olympijskú medailu. Procházková štartovala s číslom 53 a od prvých metrov sa držala v šiestej desiatke poradia. Napokon ju v cieli klasifikovali na 58. mieste.

"Je to bláznivé. Keď Mowinckelová získala striebro, tak sme sa rozhodli, že dnes je deň Ragnhild. Inšpirovala ma. V druhej časti pretekov som do toho dala úplne všetko, pretože som vedela, že Kallová bude veľmi rýchla," uviedla Hagová pre akreditované médiá.