Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia ZOH 2022

SOŠV schválil menoslov športovcov na olympiádu do Pekingu

Na snímke zo 7. januára 2022 prebiehajúce prípravy zimných olympijských hier v Pekingu. Foto: TASR/AP

Plénum schválilo zloženie výpravy jednohlasne.

Bratislava 21. januára (TASR) - Na zimnej olympiáde v Pekingu bude Slovensko reprezentovať 50 športovcov. Kompletný menoslov v individuálnych i kolektívnych odvetviach schválilo v piatok 61. valné zhromaždenie Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

"Všetci športovci zároveň splnili podmienky Svetovej antidopingovej agentúry," povedal vedúci výpravy Roman Buček.

Vo výprave je spolu 50 športovcov (37 mužov + 13 žien) a 61 členov sprievodu. VZ SOŠV zároveň poverilo výkonný výbor SOŠV, aby rozhodol o schválení doplnenia/zmeny nominácie v prípade dodatočného pridelenia miesteniek medzinárodnými športovými federáciami po jej akceptácii národnými športovými zväzmi, resp. o schválení výmien športovcov zo zdravotných dôvodov v zmysle pravidiel MOV (LAR). "Do poslednej chvíle sme čakali, ktorí športovci prejdú náročnými kvalifikačnými kritériami. Berieme ako fakt, že ide 50 športovcov, vieme, že ich počet na olympiádach má klesajúce číslo. Ale robíme všetko pre to, aby sme ho zasa začali zvyšovať. Máme preto viaceré projekty, v ktorých sa snažíme podchytiť talenty už v mladom veku," uviedol predseda SOŠV Anton Siekel.SOŠV pôvodne rátal, že výprava športovcov by mohla mať až 70 členov. "To číslo bolo preto takéto, lebo sme rátali aj s tým, že sa na hry dostanú aj hokejistky," vysvetlil Buček.

VZ SOŠV zobrala na vedomie zloženie ad hoc disciplinárnej komisie na ZOH v Pekingu, ktoré už o deň skôr schválil výkonný výbor SOŠV. Komisia je menovaná v zložení: Anton Siekel, Danka Barteková, členka VV SOŠV, Roman Buček, Ivona Fialková, Matej Matys, Roman Fano.

Jedenásť kandidátov dodal Zväz slovenského lyžovania (ZSL). Päticu z alpskej i z bežeckej sekcie, za snoubording len jednu športovkyňu. Klaudia Medlová je popri zjazdárskej superstar Petre Vlhovej najvýraznejším menom, ich miestenky, ako i Adama Žampu, boli jasné už na začiatku sezóny na základe dovtedajších výsledkov v seriáloch Svetového pohára a na vrcholných podujatiach.

Slovenské lyžovanie nemá zastúpenie v sekcii akrobatov, skokanov a severských kombinátorov. Petra Vlhová má predbežne v pláne aj super-G a nebude štartovať v tímovej súťaži. V záverečnú sobotu sa v týchto pretekoch (2+2) predstaví štvorica Petra Hromcová, Rebeka Jančová a Žampovci.

Ešte v utorok bolo na zozname slovenských športovcov pre Peking 49 mien, SOŠV po otvorení druhého kola rozdeľovania miesteniek dostal možnosť nominovať ďalšiu bežkyňu na lyžiach, ktorú po konzultácii so ZSL aj využil. Kristína Sivoková sa tak pridá ku kolegyniam Alene Procházkovej a Barbore Klementovej.

V utorok oznámili nomináciu aj hokejisti, konečnú dvadsaťpäťku predstavili na tlačovej konferencii tréner Craig Ramsay a generálny manažér Miroslav Šatan. Päť hráčov v kádri pochádza zo slovenskej najvyššej súťaže, ostatní hrajú v zahraničí.

Na snímke tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsey.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Kvarteto mužov Michal Šíma, Šimon Bartko, Tomáš Sklenárik a Matej Baloga bude súťažiť v biatlone, doplní ich ženské duo sestier Ivony a Paulíny Fialkových spolu s Henrietou Horvátovou a Veronikou Machyniakovou.

V tobogane sa predstaví päť sánkarov. Jozef Ninis a Marián Skupek, Katarína Šimoňáková a dvojica Tomáš Vaverčák s Matejom Zmijom. V zložení Ninis/Šimoňáková a Vaverčák/Zmij by mali Slováci absolvovať aj preteky štafiet.

Slovensko bude mať na ZOH prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá sa získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov.

Hosťom valného zhromaždenia bol aj veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Sun Lijie. "Verím, že účasť na ZOH vám prinesie jedinečný a krásny zážitok. Slovákom zároveň prajem veľa úspechov na hrách," uviedol veľvyslanec.

Menoslov slovenských športovcov na ZOH 2022 v Pekingu:SNOUBORDING (1):

Klaudia Medlová (Slopestyle, Big Air)

ALPSKÉ LYŽOVANIE (5):

Petra Vlhová (slalom, obrovský slalom, alpská kombinácia, super-G)

Rebeka Jančová (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

Petra Hromcová (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

Adam Žampa (slalom, obrovský slalom, tímová súťaž)

Andreas Žampa (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

BEH NA LYŽIACH (5):

Alena Procházková (šprint, 10 km klasicky, tímový šprint, 30 km voľnou technikou)

Barbora Klementová (šprint, 10 km klasicky, tímový šprint)

Kristína Sivoková

Peter Mlynár (šprint, 15 km klasicky, tímový šprint)

Ján Koristek (15 km klasicky, tímový šprint, skiatlon 15 km klasicky +15 km voľne, 50 km voľnou technikou)

BIATLON (8):

Paulína Fialková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Ivona Fialková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Henrieta Horvátová (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Veronika Machyniaková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Michal Šíma (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Šimon Bartko (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Tomáš Sklenárik (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Matej Baloga (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

(štafetový mix podľa vývoja)

SÁNKOVANIE (5):

Katarína Šimoňáková (ženy, štafety)

Jozef Ninis (muži, štafety)

Marián Skupek (muži)

Tomáš Vaverčák (dvojice, štafety)

Matej Zmij (dvojice, štafety)

BOBY (1):

Viktória Čerňanská (monoboby)

HOKEJ (25):

Brankári: Patrik Rybár (Dinamo Minsk/KHL), Branislav Konrád (HC Olomouc/ČR), Matej Tomek (HC Kometa Brno/ČR)

Obrancovia: Marek Ďaloga (HC Kometa Brno/ČR), Martin Marinčin (HC Oceláři Třinec/ČR), Peter Čerešňák (HC Plzeň/ČR), Mário Grman (HPK Hämeenlinna/Fín.), Michal Čajkovský (Sibir Novosibirsk/KHL), Martin Gernát (HC Lausanne/Švaj.), Šimon Nemec (HK Nitra), Samuel Kňažko (Seattle Thunderbirds/USA/WHL)

Útočníci: Libor Hudáček (Dinamo Minsk/KHL), Miloš Kelemen (BK Mladá Boleslav/ČR), Michal Krištof (HC Kometa Brno/ČR), Marko Daňo (HC Oceláři Třinec/ČR), Miloš Roman (HC Oceláři Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fín.), Tomáš Jurčo (Barys Nur-Sultan/KHL), Peter Cehlárik (Avangard Omsk/KHL), Marek Hrivík (Torpedo Nižnij Novgorod/KHL), Kristián Pospíšil (HC Davos/Švaj.), Samuel Takáč (HC Slovan Bratislava), Pavol Regenda (HK DUKLA Ingema Michalovce), Adrián Holešinský (HK Nitra), Peter Zuzin (HKM Zvolen)