Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. júl 2024Meniny má Nina
< sekcia Ekonomika

Priemyselná produkcia v máji stagnovala na úrovni minulého roka

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Najvýznamnejší negatívny vplyv na priemyselnú produkciu v piatom mesiaci tohto roka mal pokles vo výrobe kovov o viac ako 15 %.

Bratislava 10. júla (TASR) - Po marcovom prepade a výraznom aprílovom raste bol výkon slovenského priemyslu v máji takmer na úrovni minulého roka, keď klesol iba o 0,1 %. Z celkovo 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne nižší výkon osem, medzi nimi aj niektoré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. V stredu o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Najvýznamnejší negatívny vplyv na priemyselnú produkciu v piatom mesiaci tohto roka mal pokles vo výrobe kovov o viac ako 15 %. Jedno z významných odvetví slovenského priemyslu vykázalo medziročný pokles v tomto roku už štvrtýkrát po sebe. Nadol ťahalo priemysel aj takmer 18-percentné zníženie výkonu vo výrobe strojov a zariadení. Naďalej sa prejavoval výrazný prepad v ťažbe a dobývaní, kde v dôsledku zatvorenia baní od začiatku roka je produkcia výrazne medziročne nižšia, v máji to bolo o 31,6 %.

Od výraznejšieho prepadu zachraňovali priemysel vyššie rasty vo vybraných odvetviach. Najvýznamnejší vplyv mal medziročne vyšší výkon v kľúčovej výrobe dopravných prostriedkov, ktorý pokračoval aj v máji. Nedokázal však dostať priemysel do celkových plusových čísiel. Tempo rastu sa totiž v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom spomalilo o polovicu, keď dosiahlo necelých 8 %.

ŠÚ priblížil, že k pozitívnemu vývoju celého priemyslu prispel pokračujúci medziročne významne vyšší výkon v energetike, teda v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu. V máji odvetvie vykázalo rast o 28,7 %. O takmer 14 % vyššiu produkciu ako pred rokom vykázala tiež výroba potravín. V plusových číslach sa šiesty mesiac v rade udržala výroba elektrických zariadení, v máji medziročne stúpla o 7,2 %.

Medzimesačne (oproti aprílu 2024) po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia znížila o 1,4 %.

Od januára do mája tohto roka vzrástla priemyselná produkcia o 0,3 %. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo päť z celkovo 15 sledovaných odvetví. Najvýznamnejšie výsledok ovplyvnil vyše štvrtinový (27,6 %) rast v dodávke elektriny, plynu a o viac ako 13 % navýšenie vo výrobe elektrických zariadení. Priemysel brzdila najmä výroba kovov, ktorá vykázala za prvých päť mesiacov 2024 medziročný pokles o 5,8 % a tiež o vyše 9 % nižší výkon vo výrobe strojov a zariadení.