Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

V zámku vo Versailles horelo, hasiči požiar rýchlo zlikvidovali

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Na videách, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, bolo vidno dym valiaci sa zo strechy jednej z palácových budov.

Paríž 11. júna (TASR) - Návštevníkov a personál kráľovského zámku vo Versailles v utorok popoludní evakuovali pre požiar. V areáli zasahovali hasiči, ktorým sa požiar podarilo rýchlo dostať pod kontrolu, informovala agentúra AFP. Z jej správy čerpala TASR.

Na videách, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, bolo vidno dym valiaci sa zo strechy jednej z palácových budov, dodala spravodajská televízia BFM. Ide o časť paláca, kde prebieha rekonštrukcia, doplnil na svojom webe denník Le Figaro.

Verejnosť, ktorá bola z areálu preventívne evakuovaná, sa mohla začať vracať do priestorov niečo vyše hodiny po tom, čo bol nahlásený dym. Komunikačné oddelenie Versailleského paláca informovalo, že k zraneniam ani škodám na zbierkach nedošlo.

Versailles je jedným z najväčších palácov Európy a je považovaný za vrchol zámockej architektúry v Európe. Každoročne tam zavíta viac ako sedem miliónov ľudí. Počas blížiacich sa olympijských hier sa v tomto areáli budú konať jazdecké súťaže.

V roku 2019 požiar zachvátil strechu gotickej katedrály Notre-Dame v Paríži. Požiar zničil takmer celú strechu vrátane typického sanktusníka, časť vitrážových okien a nosných klenieb v chrámovej lodi. Spolu s následkami hasenia požiar čiastočne poškodil aj vnútorné vybavenie. Väčšina vzácnych artefaktov však bola skazy ušetrená.