Knihy

Čo spája bankára Béreša a emeritného arcibiskupa Bezáka?

TASR, 18. marca 2017 6:00

Je pre mňa symbolom skutočného slovenského cirkevného predstaviteľa 21. storočia, povedal Béreš o Bezákovi, ktorý pokrstil jeho životopisný titul Keď život skúša.

Na kombosnímke zľava bankár Imrich Béreš a emeritný arcibiskup Róbert Bezák. Foto: TASR
Bratislava 18. marca (TASR) - Obaja sú Račania, poznajú sa z Bratislavy-Rače, ale teraz ich spojila kniha. Pokrstili ju v stredu 15. marca suchým ľadom na dôraz prchavých okamihov, ktoré žijeme. Životopisný titul Keď život skúša (Ikar) napísal bankár Imrich Béreš spolu s novinárkou Táňou Veselou. "Spolupráca má hlbšie a vážnejšie korene. Keď zomrel Imo, myslela som si, že veľmi dobre rozumiem pocitom pána Béreša, pretože aj moja dcéra študovala v zahraničí, mala veľmi vážny úraz a ležala v kóme," objasňuje počiatky autorského spojenia Táňa Veselá s tým, že jej dcéra mala viac šťastia než syn Imricha Béreša, ktorý v zahraničí zomrel.

Bérešova kniha, ktorú uviedol do života bankárov priateľ, emeritný arcibiskup Róbert Bezák, pôvodne nemala byť knihou v pravom zmysle slova. Pred pár rokmi chcel Imrich Béreš napísať svoj životopis, ktorý by bol akýmsi odkazom pre jeho synov. "Chcel som písomnou formou zachytiť, kde som žil, čo som prežil a ako som sa díval na veci v čase, keď som ich prežíval," píše v úvode knižnej novinky bilancujúcej jeho život s príznačným názvom. V autobiografickom portréte je zachytený nielen radostný a úspešný život bankára, ale tiež krutý a bolestný príbeh otca, ktorý stratil syna. Autor rovnako opisuje absurditu smrti jeho manželky Evy. Smrť účinkovala v jeho okolí akosi viac, ako je bežné, no nezlomila ho.

Imrich Béreš: Keď život skúša Foto: Ikar


"Pán Béreš sa so životom nepretláča, on sa nechá skúšať a z každej tej skúšky vychádza víťazne. Práve preto by mohli ľudia po tej knihe siahnuť, aby videli, zažili, aké to je, keď život skúša a ako sa dá vždy znova postaviť na nohy a zvíťaziť," povedala Veselá ku knihe, ktorá môže byť zaujímavá pre 20-ročného čitateľa, ale aj pre dôchodcu. "Slovensko sa zaoberá Mečiarovými amnestiami a celá jedna veľká kapitola je o tom, ako pán Béreš stál dva roky po boku Michala Kováča," podčiarkla fakt, že knižka je dnes nechcene veľmi aktuálna."S prezidentom Kováčom som strávil dva roky počas hlbokého mečiarizmu, nebolo to jednoduché obdobie, užili sme si svoje a som rád, že téma amnestií sa opäť otvorila. Je to síce veľmi citlivá téma, hlavne pre právnikov, ale aj pre širokú verejnosť, a bolo by vhodné už konečne v tejto veci urobiť definitívne poriadok," povedal pre TASR Béreš, ktorý v knihe ukazuje, že sa dá život prežiť s komplikáciami, nie bez kotrmelcov, ale dôležité je sa z nich poučiť.

Pre čitateľov má jednoduchý odkaz - nie je hanbou padnúť, ale hanbou je nepokúsiť sa vstať. A prečo si vybral za krstného otca svojej knižky práve Róberta Bezáka? "Je pre mňa symbolom skutočného slovenského cirkevného predstaviteľa 21. storočia. Mám ho neskutočne rád, je to morálna autorita, a táto morálna autorita nedostala na Slovensku taký priestor, aký si zaslúžila."
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 11:22

Vychádza román Parížske slnko
Láska si nevyberá farbu pleti, náboženstvo, ba ani krajinu, v ktorej nás zasiahne.

sk
včera 19:37

Klenot B. Štiavnice - Kostol sv. Kataríny približuje nová kniha
Kostol stojí v srdci historického centra Banskej Štiavnice. Bol postavený na sklonku 15. storočia. Patrí medzi najdôležitejšie neskorogotické stavby z okruhu stredoslovenských banských miest.

sk
23. marca 2017 15:06

Záhorácki permoníci zablúdia aj do chalúpky zo skalických trdelníkov
Knižka z pera Štefana Nižňanského vypĺňa Povesťovú mapu Slovenska. Ako ale skončil zlý čarodejník Sajchudžin, ktorý vyslovil nad rozprávkovým kráľovstvom kliatbu?

sk

Téma TASR


Historický kalendár

- Deň vyhlásenia deklarácie nezávislosti (1971).Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac