Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef
< sekcia Regióny

Slováci opäť vyšli do ulíc. Protestovalo sa v týchto mestách

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko na Námestí Slobody v Banskej Bystrici 23. marca 2018. Foto: TASR/Branislav Račko

V Nitre vystúpil žiak Jána Kuciaka, v Žiline Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.

Nitra 23. marca (TASR) – Na Svätoplukovom námestí v Nitre sa v piatok zišlo približne 2000 ľudí, aby už tretíkrát podporili iniciatívu Za slušné Slovensko. K účastníkom zhromaždenia sa prihovorili herci nitrianskych divadiel, občianski aktivisti i zástupcovia vedcov.



Rečníci opätovne požadovali dôkladné vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Zhodli sa tiež na tom, že súčasné zmeny v slovenskej vláde sú iba kozmetické a k upokojeniu politickej situácie nestačia. Mnohí z nich pokladajú za jediné riešenie predčasné voľby.

K účastníkom zhromaždenia sa prihovoril aj Jakub Prok, ktorý bol žiakom Jána Kuciaka na katedre žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre. „Po jeho smrti sme uvideli iný svet, svet v ktorom chápadlá mafie ohrozujú životy ľudí, svet, kde polícia a prokuratúra nechráni slušných občanov, ale mafiánske kreatúry. Ak z toho obviňujeme iba politikov, trpíme strašným sebaklamom. Štátna moc patrí občanom a my sme zodpovední za to, kto vládne. Máme tendenciu čakať na mesiáša a zabúdame, že politici sú odrazom nás všetkých. Jánovo posolstvo znie - začnime od seba! Slovensko potrebuje viac Jánov Kuciakov, snažme sa nimi stať,“ povedal Prok.

Na zhromaždení zazneli aj básne, čítal sa úryvok z knihy Júliusa Satinského a s krátkym hudobným vystúpením sa pridala aj skupina Jamestown. Medzi rečníkmi bol aj šéf Nových odborov v automobilke Jaguar Land Rover Peter Mrázik. „Nech zabudnú na to, že sú naši páni, oni sú naši zamestnanci platení z našich daní. Po tom nekonečnom rade nevyšetrených káuz, v ktorých sa neustále opakujú tie isté mená, stratili legitimitu viesť tento štát,“ odkázal politikom.

Zástupca vedeckej a akademickej obce Peter Mederly vo svojom vystúpení prirovnal Slovensko k potápajúcej sa lodi, ktorá je zvnútra celkom hrdzavá. „A zdroje určené všetkým, rozdáva lodivod iba svojim vyvoleným. Oni stále nepochopili, že nie sú vyvolení, a preto je rad na nás. Možno nastal čas na referendum o predčasných voľbách,“ skonštatoval Mederly za potlesku a súhlasného kriku zúčastnených ľudí.



Košice: Tisícky ľudí opäť demonštrovali v centre mesta za slušné Slovensko


Košice 23. marca (TASR) – Tisíce ľudí opäť prišli v piatok do centra Košíc vyjadriť svoju nespokojnosť s pomermi v štáte. Pochod a zhromaždenie na Hlavnej ulici pod názvom Košice za slušné Slovensko prebehlo pokojne a bez incidentov. 

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Košiciach 23. marca 2018.
Foto: TASR/ František Iván


Účastníkov bolo menej ako uplynulé dva piatkové zhromaždenia, na pochod a zhromaždenie prišlo zhruba 5000 ľudí. Na pódiu vystúpili riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla, komik a scenárista Ján Gordulič, spoluzakladateľ košického Občianskeho fóra počas Nežnej revolúcie Štefan Lazorišák, zástupcovia učiteľov, študentov či hercov. V prejavoch zaznela nedôvera voči zostave novej slovenskej vlády, výzvy na občiansku a politickú angažovanosť a zapájanie sa do verejného života.

"Považujeme toto zhromaždenie za veľmi dôležité, aby sme pripomenuli ľudom, že tým, že sme vyšli na námestia a do ulíc, podarila sa veľká zmena, aká sa pred mesiacom nikomu ani nesnívala – odstúpili premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák," uviedol pre TASR jeden z organizátorov Ján Gálik. Napriek tomu označil zmeny na postoch v novej vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) len za kozmetické zmeny, ktoré nestačia. Požiadavky tak podľa neho ostávajú nezmenené – dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a nová dôveryhodná vláda. "Do budúcna odkazujeme politikom, že ich budeme ďalej sledovať a pri akomkoľvek zaváhaní budú opäť námestia plné," dodal.

Organizátori v prečítanom vyhlásení oznámili založenie občianskej platformy Za slušné Slovensko. Pokračovať chcú v tlaku na odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara. Počas veľkonočných sviatkov zhromaždenia plánované nie sú. Podujatie sa skončilo po dvoch hodinách spievanou slovenskou hymnou krátko po 19.00 h.





Žilina: Iniciatívu Za slušné Slovensko podporilo niekoľko tisíc ľudí


Iniciatívu Za slušné Slovensko, ktorá reaguje na situáciu na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, prišlo v piatok popoludní podporiť na Námestie Andreja Hlinku v Žiline niekoľko tisíc ľudí.

Podľa jedného z organizátorov žilinského zhromaždenia Mareka Richtera dôvody stretnutí pretrvávajú a ľudia si zaslúžia, aby mohli verejne ukázať svoj názor. "Je dôležité povedať, že vzniklo veľa rôznych snáh potopiť túto iniciatívu. A ukázať, že nie sme slušní, že nám nezáleží na dobrej krajine, v ktorej chceme všetci žiť. To je niečo, od čoho sa chceme dištancovať. Naozaj nikomu neplatíme za účasť. Nikoho nenabádame k tomu, aby bol neslušný, aby bol arogantný. Práve naopak. Veríme tomu, že za slušnú krajinu sa môžeme postaviť iba slušne," zdôraznil Richter.

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Nitre 23. marca 2018.
Foto: TASR/Henrich Mišovič


Na pódiu sa ľuďom prihovorili napríklad Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play, kazateľ Daniel Pastirčák, herci Mestského divadla Žilina Ján Dobrík a Ivana Kubáčková či organizátorka bratislavských zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko Karolína Farská. "Je pre mňa dôležité vyjadriť ľuďom moju vďaku aj obdiv, že niekoľko týždňov po sebe ukázali na námestiach nielen v Žiline, ale po celom Slovensku, že Slovensko je naozaj dospelou demokratickou krajinou. Že je naozaj ochotné a schopné postaviť sa za základné piliere demokracie, ktoré boli ohrozené. To je pre mňa hlavný odkaz," povedala Farská.

"Spolu s tým, akú zmenu Slovensko zažilo. Zavraždili novinára kvôli jeho práci, čo sa nikdy predtým nestalo. To obrovsky zatriaslo celým Slovenskom. Ale zároveň vznikol obrovský tlak občanov, všetci sa spojili, spolupracovali, a to je naozaj úžasné. Som veľmi vďačná, že sa to tak stalo. Do budúcna musíme vytrvať. Ako občania máme silu nielen počas volieb, ale kedykoľvek, keď sa niečo takéto deje," dodala Farská.



Zvolen: Do parku prišlo asi 300 ľudí, ak sa veci nepohnú, chcú prísť opäť


Asi 300 ľudí sa v piatok podvečer zišlo v Parku Ľ. Štúra vo Zvolene na zhromaždení s názvom Zvolen za lepšie Slovensko. Organizátori na začiatku zdôraznili, že nejde o politický míting, rečníci požadovali najmä skoré vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Okrem iných vystúpila na pódiu aj miestna občianska aktivistka Sanja Nikolov, ktorá priblížila cesta odporu obyvateľov Srbska v druhej polovici 90. rokov minulého storočia proti nacionalistickému režimu Slobodana Miloševiča, aj jej púť na Slovensko, ako do krajiny, ktorá vyznáva princípy demokracie. Ako však uviedla, udalosti posledného obdobia jej vieru v lepší život v krajine značne naštrbili.

Hovoril tiež bývalý policajt Jozef Lutter, ktorý pred dvoma rokmi odišiel na vlastnú žiadosť z Policajného zboru po tom, ako sa podľa svojich slov už nemohol dívať na nemožnosť vyšetrovať niektoré kauzy nezávisle, bez politického nátlaku. Žiadal, aby sa polícia mohla úplne odpolitizovať a aby mohla riešiť nezávisle všetky kauzy.

Zhromaždenia sa asi po hodine skončilo s tým, že ak bude potrebné, občania sa zídu opäť.

Prešov: Novinári sľúbili, že budú pokračovať v práci Jána Kuciaka


Okolo 3000 ľudí prišlo aj tento piatok do centra Prešova pred konkatedrálu sv. Mikuláša, aby sa postavili Za slušné Slovensko a prejavili svoju nevôľu s vytvorením vlády, ktorá je podľa rečníkov iba bábkou, ktorú poťahuje za nitky expremiér Robert Fico (Smer-SD). Z davu sa najsilnejšie ozýval pokrik „Chceme nové voľby“.

Za organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko na východnom Slovensku sa Prešovčanom prihovoril Matúš Nakata, ktorý uviedol, že mladí sú rozutekaní za prácou v cudzine a starí zbedačení. Nie je tu ľahký život. „Ale sme tu a za posledný mesiac každý jeden z vás ukázal, že sme hodní demokracie a slobodnej spoločnosti. My všetci sme Slovensko, my všetci musíme byť slušní k sebe, k iným, ku svojej krajine,“ povedal a poďakoval sa všetkým prítomným, že sa nedali odradiť a znovu zaplnili námestie.

Pre TASR uviedol, že o ďalšom postupe sa budú rozprávať po piatkových zhromaždeniach na celoslovenskej úrovni. „Momentálne je mi ťažko povedať o konkrétnych krokoch, ktorými by sme mali začať ako občianska platforma, ale určite máme záujem zaujať jednotné stanovisko,“ povedal Nakata. Za seba povedal, že nemá záujem vstúpiť do politiky. Ale svoje plány nedokáže naplniť v krajine, kde nefunguje justícia, kde nefungujú elementárne spoločenské normy.

Prešovčanom sa prihovorila aj dvojica investigatívnych novinárov Zuzana Petková a Arpád Soltész. „Ján Kuciak bol môj kolega a dobrý kamarát. Naposledy sme boli na východe spoločne, keď sme išli po stope DPH-čkárskej mafie v Košiciach, do ktorej boli zapletené politické špičky. Hoci bol o generáciu mladší, vždy so všetkým mi pomáhal. Nechcel za to nič. Mal takú repliku – Neďakuj, pamätaj. My na neho nikdy nezabudneme. Aj preto sme vytvorili medzinárodný novinársky tím, ktorý ďalej pokračuje v jeho témach o kauzách. Budeme robiť všetko pre to, aby Slovensko bolo takou krajinou, akú by si ju želal Ján Kuciak, bez oligarchov a korupcie “ uviedla prešovská rodáčka Petková. Soltész prehlásil, že dokončia Jánovu prácu a nezastavia sa a pôjdu ďalej.

Z pódia zazneli opätovné výzvy za nezávislé a spravodlivé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Organizátori prečítali list emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý pre chorobu jeho matky nemohol byť na prešovskom námestí.

Za umeleckú obec vystúpil Slavo Gibarti z kapely Hrdza a z prešovského Pink Floyd Revival Miroslav Merčiak. Zaspievala aj pesničkárka Viki Olejárová, ktorá si opätovne vybrala skladby od Karla Kryla. Na záver pokojného zhromaždenia zúčastnení zaspievali slovenskú hymnu.

V Prešove sa občania stretli na masových zhromaždeniach po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej už po piaty raz. Prvé zhromaždenie 2. marca bolo pietnou spomienkou a konalo sa v deň pohrebu Martiny v neďalekých Gregorovciach. O týždeň neskôr sa občania stretli 9. marca na proteste Za slušné Slovensko a o dva dni neskôr na Koncerte pre Jána a Martinu, na obidvoch podujatiach sa zúčastnila matka zavraždenej Martiny, Zlatica Kušnírová. V protestoch Prešovčania pokračovali aj dva nasledujúce piatky (16. a 23. marca). Do ulíc prišlo zakaždým niekoľko tisíc ľudí.



B. Bystrica: Na zhromaždení nešetrili nového premiéra a ani ministerku kultúry


Už štvrtý piatok po sebe sa v Banskej Bystrici uskutočnilo zhromaždenie Za slušné Slovensko, aby okolo 1500 ľudí vyjadrilo nesúhlas s udalosťami minulých dní a aktuálne aj so zložením novej vlády, ktorá sa v parlamente uchádza o dôveru. Teraz sa pre veľkonočné trhy na Námestí SNP obyvatelia sústredili na Námestí slobody. Kritika na poldruhahodinovom zhromaždení padala na hlavy aj nového premiéra Petra Pellegriniho a ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. Obaja sú z Banskej Bystrice.

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Košiciach 23. marca 2018.
Foto: TASR/ František Iván


"Verejnosť žiada výraznú zmenu, ale k reflexii ani výraznej zmene nedošlo. Pán Pellegrini predložil veľmi problematické nominácie, ktorým verejnosť po udalostiach a zisteniach zavraždeného Jána Kuciaka nedôveruje. Sme presvedčení, že vražda Jána a jeho partnerky Martiny Kušnírovej a podozrenia, o ktorých Ján písal, môžu byť vyšetrené, len keď ministerstvo vnútra bude riadiť človek, ktorý je morálne bezúhonný a odborne, kariérne skúsený, vyvoláva bezpodmienečnú dôveru verejnosti a je hneď pripravený realizovať systémové zmeny," zdôvodnili konanie protestu organizátori z platformy Nie v našom meste.

Stále trvajú na dvoch základných požiadavkách, a to dôkladnom a nezávislom vyšetrení vraždy novinára a jeho snúbenice za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a vyšetrení všetkých káuz, na ktoré Ján poukázal, ako aj na novej dôveryhodnej vláde. Na tribúnu postavili štyri stoličky, ktoré "čakajú na čestných poslancov NR SR z vládnej koalície, v ktorých sa ozve svedomie a povedia, že vypočujú hlas ulice a túto vládu nepodporia".

Novinárka Ľuba Lesná zdôraznila: "My predsa nechceme ani koaličných, ale ani opozičných politikov, ktorí majú kontakty s mafiou. My chceme spravodlivé slušné Slovensko, kde sa rešpektuje zákon a kde sa zločiny budú odhaľovať a trestať, aj keby sa ich dopustili tí najvyšší politickí predstavitelia. To si napokon želali aj zavraždení Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová."



Slováci v Paríži, Sydney či v Brne pokračovali v zhromaždeniach za slušnosť


Zhromaždenia za slušnosť pokračovali v piatok okrem Slovenska aj vo viacerých zahraničných mestách. Ľudia vyšli do ulíc v Paríži, Zürichu, Sydney či Brne.

Protesty už tradične odštartovali Slováci v austrálskom Sydney, ktorých sa podľa facebookovej stránky organizátorov stretlo približne 30.

Ľudia vyšli do ulíc taktiež v Paríži. "Pripravujeme aj videovýzvu, v ktorej budeme prezentovať, čo očakávame od Slovenska. Potom ju budeme zdieľať s ostatnými zahraničnými Slovákmi, ktorí sa budú chcieť pripojiť," priblížila spoluorganizátorka parížskeho zhromaždenia Katarína Janáková.

Zhromaždenie prebehlo i v Brne. "Prišlo do 500 ľudí, atmosféra bola pokojná, na pódiu vystúpili najmä organizátori a na záver sa prečítalo vyhlásenie slovenských organizátorov. Spievala sa aj hymna," vysvetlila pre TASR Hana Skljarszka zo skupiny usporiadateľov. Zdôraznila, že jedným z dôvodov pokračovania zhromaždení je aj "pretrvávajúci stav v českej politike, na ktorý je potrebné stále upozorňovať".

Stretli sa aj Slováci vo Švajčiarsku. V Zürichu sa na pokojnom zhromaždení zozbieralo približne 40 ľudí.

Protesty pokračovali v piatok i v rakúskom Linzi, fínskych Helsinkách, dánskom Aalborgu, kalifornskom Palo Alto a Los Angeles či v austrálskom Sydney.