Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Slovensko

Toto hovoria na atentáty v Bruseli slovenskí bezpečnostní analytici

Ľudia kráčajú po explóziách z letiska Zavantem v Bruseli 22. marca 2016. Foto: TASR/AP

Teroristické útoky, ktoré sa dnes ráno odohrali v belgickom Bruseli, neboli podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa neočakávanou vecou.

Bratislava 22. marca (TASR) – Teroristické útoky, ktoré sa dnes ráno odohrali v belgickom Bruseli, neboli podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa neočakávanou vecou. Ako uviedol pre TASR, Brusel je jednou z najohrozenejších destinácií z hľadiska možnosti realizovania teroristických útokov.

"Jednak preto, že je to srdce Európy, zároveň je tam veľká mocenská komunita," vysvetlil Naď s tým, že takýmto útokom sa nedá nikdy na sto percent zabrániť. Podľa jeho slov výbuchy v metropole Belgicka sú aj priamou reakciou na zatýkanie množstva rôznych radikálov, vrátane Salaha Abdeslama. Ako dodal, teroristické útoky pravdepodobne opäť povedú k uzavretiu Bruselu a k opätovným raziám a k zatýkaniu ľudí.

Naď pripomenul, že útoky zasiahli dva ciele. Na letisku sa útok pravdepodobne odohral v blízkosti stánku aerolínií American Airlines. Ďalšie v metre v blízkosti európskych inštitúcií. "To znamená, ako keby útočili na Ameriku a Európsku úniu," dodal Naď.

Výbuchy dnes otriasli stanicou metra Maelbeek v centre Bruselu, ktorá sa nachádza neďaleko štvrte, kde sú sústredené európske inštitúcie, a taktiež bruselským letiskom Zaventem. Polícia odtiaľ hlási zatiaľ najmenej jednu obeť, ale podľa médií ich je údajne až 17. Belgická vláda v reakcii po udalostiach na letisku zvýšila stupeň ohrozenia teroristickými útokmi na najvyšší, teda štvrtý.

M. ŽITNÝ: Útoky v Bruseli treba brať ako výstrahu srdcu EÚ a NATO



Dnešné teroristické útoky na letisku a v metre v Bruseli sú zrejme reakciou na zadržanie predpokladaného hlavného strojcu vlaňajších parížskych útokov Salaha Abdeslama. Domnieva sa bezpečnostný analytik Milan Žitný.

"Je to zrejme reakcia na zadržanie Salaha Abdeslama a zároveň to treba brať ako výstrahu srdcu Európskej únie, je tam administratíva EÚ, administratíva NATO pre Európu, čiže treba to brať veľmi vážne. Hlavne je to pre bruselské spravodajské služby a vnútorné policajné orgány veľmi nepríjemná správa a nepríjemná vizitka," povedal dnes pre TASR Žitný.
Sledujte s nami, čo sa práve TERAZ deje v Bruseli: ONLINE: Bruselským letiskom aj metrom otriasli výbuchy, hlásia mŕtvych

Abdeslama zadržali v bruselskej imigrantskej štvrti Molenbeek 18. marca. Belgický minister vnútra Jan Jambon v pondelok oznámil, že krajina je v stave vysokej pohotovosti v súvislosti s obavami, že za Abdeslamovo zadržanie by sa niekto mohol pokúsiť pomstiť.

"Vieme, že odhalenie jednej (teroristickej) bunky, môže ďalšie primať k akcii. V tomto prípade sme si toho vedomí," dodal minister pre belgický rozhlas.
Na udalosti v Bruseli zareagovali aj osobnosti: Slovenskí politici o výbuchoch v Bruseli: Takto reagujú na udalosti


ZÁBOJNÍK: Útoky v Bruseli sú demonštráciou sily teroristov


Teroristické útoky na letisku a v metre v Bruseli sú demonštráciou sily teroristov a reakciou na zadržanie predpokladaného hlavného strojcu vlaňajších parížskych útokov Salaha Abdeslama. Uviedol dnes pre TASR bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.

"Nie je to prekvapujúce, že došlo k útokom, ak si mysleli, že chytili Abdeslama a je tomu koniec, tak to bolo naivné. Dnes išlo o demonštráciu sily a teroristických aktivít. Je najvyšší čas, aby si Európska únia začala čistiť prostredie a zastavila nápor imigrantov, lebo ju nečaká nič dobré. Treba zmeniť štýl európskej politiky a keď to nepôjde, tak vymeniť lídrov EÚ, k čomu to aj smeruje," vyslovil svoj názor Zábojník.

I. SAMSON: Cieľom útokov bolo vyvolať des a hrôzu a zastrašiť obyvateľstvo



Teroristické útoky na Brusel sa dali očakávať a ich cieľom bolo vyvolať des a hrôzu a zastrašiť obyvateľstvo. Zdôraznil dnes pre TASR bezpečnostný analytik Ivo Samson.

"Nemyslím si, že by to bola odveta za troch atentátnikov zastrelených v Paríži, pretože celá západná Európa a dokonca aj Rusko je v určitých 'drápoch' organizovanej teroristickej siete. Čiže ten útok na Brusel sa koniec koncov čakal a spravodajské služby vyzývali už pred niekoľkými dňami, ak nie týždňami, k opatrnosti kvôli možnosti teroristických útokov," povedal analytik. Podľa neho to, že boli tieto útoky namierené na Brusel, je niečo, čo súvisí s tým, že Brusel je defacto hlavné mesto Európy, Brusel je centrum hlavných európskych inštitúcií bezpečnostného charakteru EÚ ako ekonomickej bezpečnosti a NATO ako obrannej bezpečnosti, "čiže spáchať takýto útok v Bruseli sa hodnotí niekoľkonásobne vyššie v teroristických radoch, než spáchať takýto útok možno v Štokholme alebo v Kodani."

Z tohto hľadiska ide podľa neho o samovražedné útoky, islamistické útoky a ako cieľom každého takéhoto útoku, aj tohto dnešného, je vyvolať des a hrôzu, zastrašiť obyvateľstvo a spochybniť jeho väzby s úradmi, keďže postupne narastá predstava, že úrady nie sú schopné brániť svoje obyvateľstvo na verejných miestach, či je to letisko ako v tomto prípade, alebo či je to metro. "Toto je to, po čom teroristi túžia, a to je xenofóbne hnutia, xenofóbne strany, xenofóbne nálady, a to je opäť to, čo teroristi spätne použijú ako dôvod, aby mohli útočiť ďalej," povedal Samson.

Podľa jeho informácií v Bruseli žije vyše 200.000 moslimov, a tak je veľmi ťažké urobiť takýto teroristický útok bez pomoci zvnútra. "Čiže tí, ktorí by tam prenikli zvonku a boli by bez nejakej lokálnej podpory, by toho takto lokálne koordinovane neboli schopní," povedal Samson.

Doplnil, že Belgicko žije v problémoch podobne ako mnohé iné krajiny západnej Európy, ktoré celkom nezodpovedne prijímali v masách a takýchto kvantách utečencov z bezpečnostne rizikových krajín bez toho, aby si ich vôbec preverili. "To znamená, tam mohli preniknúť aj tí, ktorí už boli určení pre teroristické útoky, a navyše máme skúsenosť, že to, čo sa zistilo po útokoch v Londýne a teraz sa to konštatuje aj pri nábore Európanov do radu Islamského štátu, že práve štvrtá generácia moslimov, ktorí žijú v Európe, je tou najviac radikálnou," zdôraznil Samson.